Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Ola Nietopiel

sobota,

17 listopada 2018

19:11

Powstał komiks o Józefie Piłsudskim. Autorzy: "To nie jest historia standardowa"

Józef Piłsudski na kartach… komiksu. W Bibliotece Manhattan w Gdańsku zaprezentowano niezwykły album poświęcony marszałkowi. Komiks to odpowiedź na konkurs „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

- Na konkurs wpłynęło 9 prac. Można było startować indywidualnie i zaproponować scenariusz i rysunek lub podzielić się rolami, jak w przypadku zwycięzców - mówi Przemysław Czaja z biblioteki.

ZWYKŁY - NIEZWYKŁY CZŁOWIEK

Konkurs wygrał duet z Bełchatowa, rysownik Piotr Kotecki i scenarzysta-historyk Robert Stasiak. Na 48 stronicach komiksu autorzy przedstawili wybrane, mniej znane fakty z życia i działalności marszałka. Taki był też zamysł, by przybliżyć odbiorcy postać od innej, mniej oczywistej trony. - To nie jest historia standardowa o Piłsudskim, jaką znamy z podręczników szkolnych. Tutaj nie skupialiśmy się za bardzo na polityce, zawarliśmy też wątki obyczajowe, opowieść o jego przyzwyczajeniach i codziennych rytuałach. Chcieliśmy pokazać go jako zwykłego i jednocześnie niezwykłego człowieka – mówi scenarzysta i historyk Robert Stasiak.

OBSZERNY SCENARIUSZ

Autorzy nad komiksem pracowali od czerwca do października. - To była praca przyjemna, ale niełatwa, a scenariusz obszerny i szczegółowy. To pierwsza taka praca, z którą miałem przyjemność się mierzyć. Musiałem z wielu szczegółów rezygnować na rzecz innych detali, bardziej istotnych dla kompozycji. Ale im dalej szło się w temat tym było przyjemnej – mówi rysownik Piotr Kotecki.

Książka jest dla każdego – mówią autorzy. - Temat jest na tyle uniwersalny, że i osoba dojrzała, która być może zna bliżej historię znajdzie dla siebie coś jeszcze, i odbiorca młody może się zainteresować postacią Piłsudskiego. Tych historii jest naprawdę dużo – 48 stron to dopiero początek – dodaje Kotecki.

W BIBLIOTEKACH I KSIĘGARNIACH

Komiks o marszałku Piłsudskim będzie dostępny we wszystkich filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku a także do kupienia w wybranych księgarniach.

W ubiegłym roku WiMBP w Gdańsku zorganizowała konkurs na komiks związany z rokiem Hansa Memlinga.

 

Aleksandra Nietopiel/pOr