Wiadomości
Agnieszka Owczarczak jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdańska od 2009 roku. Fot. Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring

wtorek,

13 listopada 2018

09:52

Agnieszka Owczarczak kandydatką na przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. Ma zastąpić Bogdana Oleszka

Nowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska rekomendował Agnieszkę Owczarczak jako kandydatkę na przewodniczącą Rady. Ma zastąpić jej wieloletniego przewodniczącego Bogdana Oleszka, który pełni swoją funkcję od 2001 roku.
Podczas poniedziałkowego zebrania klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, kandydatką klubu na przewodniczącą Rady Miasta Gdańska została jej wiceprzewodnicząca, Agnieszka Owczarczak. Radna z okręgu numer 5, obejmującego Zaspę i Przymorze, miała trzeci w mieście wynik wyborczy. Uzyskała 6699 głosów i wyprzedzili ją tylko Kacper Płażyński z PiS (9794 głosów) i Emilia Lodzińska z KO (7146 głosów).

Szefem klubu radnych pozostał Piotr Borawski, a wiceszefową klubu Kamila Błaszczyk z Nowoczesnej, która zadebiutuje w Radzie Miasta Gdańska. Sekretarzem klubu został Łukasz Bejm z Platformy Obywatelskiej, który również zadebiutuje. Wcześniej był radnym dzielnicy Żabianka, jest dyrektorem biura poselskiego posłanki Agnieszki Pomaskiej. Ślubowanie nowych radnych zaplanowane jest na poniedziałek 19 listopada.


- Wybór był jednomyślny, łącznie z obecnym przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem - mówi szef klubu Piotr Borawski. - Myślę, że poparcie mieszkańców w wyborach też miało na to wpływ. Będzie świetną przewodniczącą rady miasta. Jest osobą, która szuka kompromisów, nie szuka konfliktów, będzie reprezentować całą radę. Myślę, że prowadzenie przez nią sesji będzie miało merytoryczny charakter. Jest bardzo dobrym miejskim politykiem. Bogdan Oleszek nie kandydował dłużej na przewodniczącego rady miasta, poparł naszą kandydatkę. Wszyscy podziękowaliśmy mu za jego wieloletnią pracę. Chciałbym, żeby został przewodniczącym którejś komisji - dodaje radny Koalicji Obywatelskiej.

- Jeśli chodzi o cele to do zadań przewodniczącego należy sprawne funkcjonowanie rady miasta. Chciałabym to kontynuować tak jak robił to Bogdan Oleszek. Chciałabym też wyjść z radą do mieszkańców. Chcemy rozwijać profil na Facebooku. Nic się nie zmienia. Tak jak pracowałam jako radna będę pracować jako przewodnicząca rady. Wszyscy mieszkańcy, którzy się do mnie zgłoszą otrzymają pomoc - zapowiada Agnieszka Owczarczak.

WIELOLETNIA WICEPRZEWODNICZĄCA RADY

Agnieszka Owczarczak urodziła się w roku 1979. Radną jest od 2006 roku, a od 2009 jej wiceprzewodniczącą. Przewodniczy komisji zagospodarowania przestrzennego, zasiada również w komisji turystyki i kultury.

Jest wiceszefową Platformy Obywatelskiej w Gdańsku, której jest członkinią od momentu powstania partii w 2001 roku. Działała w Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, w którym była przewodniczącą koła gdańskiego. Jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego (handel zagraniczny) i Wydziału Zarządzania (organizacja i zarządzanie) Uniwersytetu Gdańskiego. Jest żoną Michała Owczarczaka, byłego wicewojewody pomorskiego. Mają dwoje dzieci.


POPARCIE KLUBU WSZYSTKO DLA GDAŃSKA

Agnieszka Owczarczak może liczyć na poparcie klubu Wszystko dla Gdańska. - To element pewnej kultury politycznej, którą staramy się w Gdańsku wprowadzać, że to największy klub wybiera przewodniczącego - mówi wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz reprezentująca ruch Wszystko dla Gdańska. - Rzeczywiście od jakiegoś czasu było słychać pewne oczekiwanie społeczne przejawiające się w większej odpowiedzialności na stanowiskach dla kobiet. Agnieszka Owczarczak jest radną z wieloletnim doświadczeniem, ale też wiceprzewodniczącą rady miasta od kilku kadencji, stąd wydaje się, że jest osobą bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia tej funkcji - dodaje.

- Jeśli chodzi o klub Wszystko dla Gdańska on się ukonstytuował i jego szefem jest radna o wielkim sercu, doświadczeniu, ale przede wszystkim wrażliwości społecznej radna Beata Dunajewska - mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Na pytanie czy ona oraz wiceprezydent Piotr Grzelak złożą w poniedziałek ślubowanie radnych odpowiada: - Przyjdzie pan na sesję, to się okaże.

SPOTKANIE KLUBU PIS W ŚRODĘ

Nie wiadomo jaki będzie podział stanowisk w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma też jasnej deklaracji czy radni tego klubu poprą Agnieszkę Owczarczak. - Nie dziwię się tej kandydaturze. Myślę, że funkcja przewodniczącego rady miasta jest tak istotna, że powinien ją sprawować człowiek o największych wpływach w radzie. Czy klub PiS ją poprze tego jeszcze nie wiem. Niewykluczone, że wystawimy własnego kandydata - mówi obecny szef klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski. - Będziemy te sprawy omawiać. Klub radnych PiS spotyka się w środę. Zanim klub się zbierze nie chciałbym prorokować, choć pewne wskazania już są.

Sesja inaugurująca nową kadencję Rady Miasta Gdańska już w najbliższy poniedziałek. Wtedy też prezydent i nowi radni złożą ślubowanie. Wtedy też poznamy prezydium Rady Miasta Gdańska.

Rafał Mrowicki