Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

niedziela,

11 listopada 2018

15:28

Stare samochody, w tym wozy strażackie, otworzyły Paradę Niepodległości w Sopocie [FILM]

Przejazd zabytkowych samochodów, w tym wozów strażackich, rozpoczął patriotyczną paradę w Sopocie. 100-lecie odzyskania niepodległości sopocianie uczcili przemarszem i piknikiem na Placu Zdrojowym przy molo.
- Jestem aż zaskoczony, że przyszło tyle osób - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski w czasie zorganizowanego na Placu Zdrojowym pikniku patriotycznego. Prezydent dodał, że będzie to dla niego intensywny, ale bardzo radosny dzień:

- Zaczęliśmy od nabożeństwa w kościele ewangelicko-augsburskim, które poprowadził ks. biskup Marcin Hintz, potem odbył się przejazd zabytkowych wozów strażackich i innych zabytkowych samochodów mieszkańców Sopotu, i nie tylko. Teraz będziemy śpiewać patriotyczne piosenki razem z młodzieżą sopocką i orkiestrą dętą. (...) Jest tu tłum ludzi, bardzo się z tego cieszę.


"CHCEMY, ŻEBY DZIECI BYŁY DUMNE”

Sopot, uważany za starzejące się miasto, pokazał dziś, że kochających Polskę rodziców i ich pociech jest w nim naprawdę sporo. Najmłodszym najbardziej podobał się przejazd starych samochodów zorganizowany przez Automobilklub Orski. Dzieci mogły także tworzyć biało-czerwone kotyliony, a także śpiewać wspólnie z rodzicami oraz szkolnymi chórami występującymi w muszli koncertowej przy molo.

- Przyszliśmy tu dziś z dziećmi, bo chcemy, żeby od początku były świadome swojej tożsamości narodowej, żeby wiedziały, że są Polakami i mogą być dumnie ze swojej narodowości, żeby znały historię, brały udział w ważnych wydarzeniach i żeby po prostu stawały się lepszymi ludźmi - mówiła jedna z matek uczestniczących w święcie.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI OCZAMI TURYSTÓW

Wśród uczestników pikniku byli także turyści z innych części kraju, a także z Norwegii, Szwecji, Anglii, a nawet z Chin i Japonii. Większość pytanych stwierdziła, że warto było odwiedzić Sopot tego dnia i że udziela się im świąteczny nastrój.

- My przyjechaliśmy z Mazur, z Ełku, chcieliśmy spędzić w Sopocie ten szczególny dzień. Nie wszyscy mogli się doczekać 100-lecia odzyskania niepodległości. Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak należy świętować - mówił ojciec, którego kilkuletnie córki wymachiwały chorągiewkami i poparły tatę gromkim okrzykiem "Polska!".

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI W SOPOCIE

godz. 9.00 – 9. Rajd Niepodległości; organizator: Automobilklub Orski; ul. St. Moniuszki, okolice Opery leśnej
godz. 9.30-11.00 – Nabożeństwo upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości / Kościół Zbawiciela (ul. Parkowa 5)
godz. 11.00 – V strażacki przejazd samochodów zabytkowych i rowerów / przejazd ul. Boh. Monte Cassino do Placu Zdrojowego (zbiórka rowerzystów godz. 10.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej)
godz. 11.30-13.30 – Piknik patriotyczny / Muszla Koncertowa przy Molo

W programie:
•    Koncert patriotyczny w wykonaniu sopockich chórów szkolnych,
•    Koncert Orkiestry Dętej Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie,
•    Wspólne śpiewanie najpopularniejszych pieśni patriotycznych przy udziale Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo,
•    Pokazy strażackich pojazdów zabytkowych i sprzętu strażackiego,
•    Warsztaty z robienia kotylionów i warsztaty plastyczne dla dzieci o tematyce patriotycznej,
•    Gorąca grochówka, herbata i pączki.

godz. 16.00 – Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot / Sala Koncertowa PFK w Operze Leśnej (wydarzenie biletowane)
godz. 18.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jerzego (ul. Kościuszki 1)
Po Mszy Świętej uroczysty przemarsz pod Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu i złożenie kwiatów.
godz. 19.00 – "Śpiewnik sopocki" – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Sopockim Chórem Kameralnym Continuo/ Dworek Sierakowskich

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl