Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

sobota,

10 listopada 2018

08:00

Dar Młodzieży świętuje 11 listopada w Japonii. Posłuchaj rozmowy z komendantem [REJS NIEPODLEGŁOŚCI]

Dar Młodzieży odwiedzi Japonię w dniach 11-16 listopada. Żaglowiec zawinie do portu w Osace w niedzielę, gdzie będzie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
W ramach obchodów 11 listopada, pokład Daru Młodzieży oraz portowe nabrzeże Osaki staną się miejscem licznych atrakcji – w programie m.in. parada, warsztaty dla dzieci, a także zwiedzanie statku.

Dar Młodzieży wyruszył 20 maja 2018 r. z Gdyni – podczas trwającej 174 dni podróży odwiedził 13 portów, pokonując ponad 20 258 Mm. Po Europie, Afryce i Azji kolejnym etapem Rejsu są Stany Zjednoczone.
 
 
Komendant Daru Młodzieży kapitan Rafał Szymański o rejsie do Osaki mówi tak: "Mieliśmy piękny wiatr, Dar sunął w lekkim przechyle. W tej chwili po zachodzie słońca na pokładzie jest trochę chłodno, ale w ciągu dnia są 24 stopnie. Właśnie umyliśmy bardzo dokładnie pokład i czekamy na Święto Niepodległości. Młodzi uczestnicy rejsu ćwiczą Mazurek Dąbrowskiego, mają jeszcze trochę czasu. W niedzielę premiera  hymnu na pokładzie Daru w Osace". 

- Zacumujemy dokładnie 11 listopada o godzinie 10:00 czasu miejscowego. Najpierw uroczyste wejście, potem oficjalne powitanie przez burmistrza Osaki. Planujemy też przemarsz załogi po nabrzeżu. Mamy zaplanowane spotkania oficjalne i te mniej oficjalne. Po południu uroczysta msza na statku. I wspólne odśpiewanie hymnu państwowego - mówi komendant Szymański.

Rozmawiała z nim Anna Rębas:


OSAKA CZEKA

"Chciałbym wyrazić mój najgłębszy podziw dla wspaniałej podróży dookoła świata w celu uczczenia setnej rocznicy niepodległości Polski. Jestem bardzo zaszczycony i cieszy mnie, że żaglowiec "Dar Młodzieży" planuje odwiedzić Osakę podczas tej podróży. Będzie dla nas największą przyjemnością powitać statek w naszym porcie. Mieszkańcy Osaki pamiętają żaglowiec z 1983 i 1997 roku, teraz pragną pokazać go swoim wnukom i dzieciom"

Hiromu Yabuuchi, Dyrektor Generalny Portu Osaka

W Japonii załoga zostanie powitana przez wiceminister Annę Moskwę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jacka Izydorczyka, ambasadora RP w Japonii, oraz poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W Osace odbędzie się także kolejna, już szósta zmiana załogi Daru Młodzieży, którym płynęło dotychczas 757 młodych ambasadorów, promujących Polskę za granicą. Po wyjściu z Osaki Dar ma przed sobą 34 dni na Pacyfiku i zmierzać będzie do portów Los Angeles i San Francisco. Planowo ma powrócić do Gdyni 28 marca 2019 r.

Anna Rębas/mich