Wiadomości
Fot. materiały prasowe

piątek,

09 listopada 2018

14:02

Mural rotmistrza Pileckiego w Słupsku jednak nie powstanie. Dlaczego? Nie wiadomo

Malowidło miało zostać odsłonięte 9 listopada w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Wspólnota mieszkaniowa, na której budynku przy ulicy Bora Komorowskiego 4 miał zostać wykonany mural, odmówiła udostępnienia ściany - mówi Krzysztof Przygoda ze Słupskiego Ośrodka Kultury.


CHODZI O WIZJĘ ARTYSTYCZNĄ?

- Tak naprawdę nie wiemy dlaczego, bo nam tego nie wyjaśniono. Być może poszło o wizję artystyczną, być może o kolory, jakie miały zostać użyte. Mural miał wykonać artysta z Portugalii Francisco Camilo, który namalował już w Słupsku mural z Witkacym. Nie porzucamy tego projektu, ale na dziś nie udało się go wykonać - dodaje Krzysztof Przygoda.

BEZ KOMENTARZA

Dziennikarzowi Radia Gdańsk nie udało się uzyskać komentarza władz wspólnoty mieszkaniowej. Co ciekawe, to tak zwany blok wojskowy w Słupsku, którego mieszkańcy utworzyli własną wspólnotę mieszkaniową niezależną od Wojskowej Administracji Mieszkaniowej.

W Słupsku nie udało się również wykonać drugiego muralu z okazji stulecia praw wyborczych Polek.

Słupski Ośrodek Kultury podkreśla, że zdecydowały kłopoty logistyczne. Na razie na budynku przy ulicy Bitwy Warszawskiej zawiśnie tylko siatka z obrazem o wymiarach dziesięć na dwanaście metrów. Być może ten mural zostanie wykonany wiosną przyszłego roku. Odsłonięcie siatki w sobotę 10 listopada w południe.

Przemysław Woś/jK