Wiadomości
Fot. Pixabay

piątek,

09 listopada 2018

11:22

W Kwidzynie zaszczepili 700 osób przeciwko odrze. Uruchomiono specjalną infolinię

W piątek rano zakończyła się akcja szczepień przeciwko odrze w Kwidzynie. Dwoje ukraińskich pracowników jednej z tamtejszych fabryk trafiło na początku tygodnia do szpitala z objawami choroby. Służby sanitarne podjęły wówczas decyzję o zaszczepieniu tych pracowników zakładu, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi.
Szczepienia w kwidzyńskiej fabryce trwały od wtorkowego popołudnia. W ciągu czterech dni kwalifikację medyczną przeszło 950 osób, a szczepionkę podano blisko 700 z nich. Pracownicy, którzy nie zostali zaszczepieni to ci, którzy przeszli już chorobę lub otrzymali wcześniej dwie dawki szczepionki przeciw odrze.


SŁUŻBY MONITORUJĄ SYTUACJĘ

Do piątku kwidzyński sanepid nie otrzymał zgłoszeń o kolejnych przypadkach zachorowań na odrę. Służby będą jednak monitorować sytuację, bo czas od zarażenia się wirusem do wystąpienia pierwszych objawów wynosi od 10 do 12 dni. Uruchomiono specjalną infolinię dla mieszkańców, którzy mogą zasięgnąć informacji na ten temat.


DUŻE ZAINTERESOWANIE

– Zainteresowanie mieszkańców jest duże. Każdego dnia otrzymujemy kilkanaście telefonów. Dyżurujący odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące odry. W dalszym ciągu prewencyjnie informujemy też pracowników fabryki o zagrożeniu wirusem. Zgłosił się do nas kolejny zakład, któremu przekazaliśmy - mówi Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie.

W piątek infolinia będzie czynna w godz. 15:00 – 21:00 pod numerem 55 279 38 15. Od soboty do poniedziałku można przez całą dobę dzwonić pod numer alarmowy kwidzyńskiego sanepidu 697 038 700.

Wojciech Stobba/mar