Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

czwartek,

08 listopada 2018

19:26

Zobaczą zamek w Malborku i gdańskiego Żurawia. Uczniowie z Erasmusa goszczą na Pomorzu

Zwiedzają, uczą się języka i pracują nad prezentacją. Ponad 40 uczniów z zagranicy gości w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Ruszyła druga odsłona projektu Kulturkiosk realizowanego z programu Erasmus+.

 Kulturkiosk to projekt niemieckojęzyczny, który dotyczy poznawania dziedzictwa kulturowego państw Europy oraz rozwijania kompetencji językowych. Biorą w nim udział uczniowie szkół średnich z Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Grecji i Finlandii. 


- Uczniowie przez tydzień będą poznawać wyjątkowe miejsca i obiekty w regionie, które są wpisane bądź oczekują na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzą między innymi zamek w Malborku, toruńską starówkę i Gdańsk. Chodzi o to, aby młodzież zapoznała się z obiektami i miejscami, a potem w sposób interaktywny przygotowała prezentacje, filmy i gry dla swoich kolegów. Uczniowie prezentują kolegom wyniki swoich prac i pokazują jak można bawić się historią. Dodatkowo mogą ją przybliżać innym – mówi Magda Dryll, nauczycielka języka niemieckiego, WOS-u i podstaw ekonomii oraz koordynatorka projektu z X LO.

JEST ZAINTERESOWANIE

Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w spotkaniach z rówieśnikami w ramach Erasmusa. Część z nich już wcześniej odwiedzała swoich zagranicznych kolegów w ich państwach. Oprócz walorów poznawczych i kulturowych zwracają też uwagę na koleżeńskie więzi jakie ich połączyły. Zagraniczni goście są podejmowani przez gdańskich uczniów w ich własnych domach, co pozwala na bliższe poznanie.

Odwiedziny w Gdańsku potrwają do 14 listopada, a projekt zakończy się w sierpniu przyszłego roku. Obecność licealistów z zagranicy zbiega się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – młodzi wezmą też udział w paradzie, która przejdzie ulicami Gdańska w niedzielę 11 listopada.

Aleksandra Nietopiel/mkul