Wiadomości
Fot. Gdańsk.pl/Łukasz Ogrodziński

czwartek,

08 listopada 2018

11:31

Oficjalnie: Most im. Stulecia Odzyskania Niepodległości na Wyspę Sobieszewską zostanie otwarty 10 listopada

Most na Wyspę Sobieszewską zostanie otwarty już w najbliższą sobotę. Zapowiedź padła w czwartek ze strony prezydenta Pawła Adamowicza na sesji Rady Miasta Gdańska. Wieczorem jego słowa się potwierdziły.

Prace budowlane zakończyły się we wrześniu. Jak mówi wiceprezydent Gdańska do spraw polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz procedura odbiorowa jest na ostatniej prostej. - Prace zostały zakończone. Dzisiaj jesteśmy kolejny tydzień w procedurze odbiorowej, czyli procedurze formalno-prawnej - mówi Aleksandra Dulkiewicz. - Wczoraj z sukcesem, bez uwag, odbyła się kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w piątek powinniśmy otrzymać pozwolenie na użytkowanie, a w sobotę otworzyć most imienia Stulecia Odzyskania Niepodległości - dodaje zastępczyni prezydenta Gdańska.

Oznacza to, że most ma szansę zostać oddany do użytku w zapowiadanym wcześniej terminie.

AKTUALIZACJA 18:10

Gdański radny Andrzej Kowalczys podał na swoim profilu na Facebooku informację, że most zostanie otwarty w sobotę. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z nami potwierdza, że otwarcie planowane jest na godzinę 14:00. Ma w nim wziąć udział wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który dziś zapewnił prezydenta Pawła Adamowicza, że na piątek będą gotowe wymagane dokumenty. W programie wydarzenia uroczyste przecięcie wstęgi, koncert orkiestry oraz poczęstunek.

Już w tę sobotę ???? pic.twitter.com/bPuvY5LZEG

— Paweł Adamowicz (@AdamowiczPawel) 8 listopada 2018
JEDYNY TAKI MOST W POLSCE

W połowie września czeska firma Metrostav, główny wykonawca projektu, ułożyła asfalt na dojazdach do Mostu, od strony Wiślinki i od strony Wyspy Sobieszewskiej

 


Most zwodzony na Wyspę Sobieszewską ma długość 173 metrów, a przęsła zwodzone są rozpięte na 59,5 metra. Budowa mostu kosztowała blisko 58 milionów złotych, z czego 28 milionów pochodziło od strony rządowej. To jedyny taki most w Polsce.

Rafał Mrowicki