Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

środa,

07 listopada 2018

19:50

Dzieła artystów z Pomorza w Parlamencie Europejskim. Wystawa w Brukseli przybliży historię Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości

Wielkoformatowe obrazy i fotografie w Parlamencie Europejskim. To dzieła polskich artystów z Pomorza, które mają przybliżyć w Brukseli historię naszego kraju przy okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie "Mosty ku Niepodległości. Polska sztuka współczesna i muzyka poważna w stulecie odzyskania niepodległości" zorganizowała europosłanka Anna Fotyga.
To element brukselskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
"PRACE ŁĄCZY JEDNO"


Arkadiusz Sylwestrowicz, kurator otwartej w środę w parlamencie europejskim polskiej wystawy, podkreślił, że prezentowani artyści pochodzą głównie z Trójmiasta. - Te prace łączy jedno: Trójmiasto i nasze wybrzeże - dodał.


KONCERT MUZYKI POWAŻNEJ

Oprócz wystawy, w Parlamencie Europejskim odbył się koncert polskiej muzyki poważnej. Utwory, między innymi Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, odegrali pomorscy twórcy - klarnecista Karol Respondek i pianista Paweł Rydel.


DEBATA

Koncert i wystawę poprzedziła debata "Mosty ku niepodległości. Dlaczego powinniśmy stale troszczyć się o niepodległość?" z udziałem m.in. Andrzeja Gwiazdy i Joanny Dudy-Gwiazdy.


Daniel Wojciechowski/pOr