Wiadomości
Fot. blmw.wp.mil.pl/kmdr ppor. Marcin Braszak

środa,

07 listopada 2018

10:00

Kamery termowizyjne i nowy system sterowania silnikami. Do pilotów z Babich Dołów wróciła zmodernizowana Anakonda [ZDJĘCIA]

Kolejna maszyna, z której korzystają piloci z Babich Dołów, została zmodernizowana. Odnowiony śmigłowiec W-3WARM Anakonda od kilku dni stacjonuje już w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Modernizacja śmigłowców, które służą w w jednostce na gdyńskich Babich Dołach trwa od 2014 r. Helikopter morski W-3WARM Anakonda z numerem bocznym 0813 jest szóstą maszyną, która doczekała się remontu.

ROZPOCZĘLI W 2016

Śmigłowiec na warsztat w PZL w Świdniku trafił w grudniu 2016 roku, jako pierwszy z trzech w ramach drugiej tury modernizacyjnej. Remonty były możliwe dzięki umowie, którą Inspektorat Uzbrojenia podpisał ze świdnickimi zakładami lotniczymi w 2016 r.

Zmodernizowane W-3 otrzymały między innymi cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami – tzw. szperaczami. Wyposażono je też w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających - AIS.

JESZCZE DWA

Wcześniej zmodernizowano także dwa śmigłowce transportowe W-3T, które wróciły do macierzystej bazy w Gdyni w pierwszym kwartale 2017 r. Po kilku miesiącach w bazach pojawiły się jeszcze trzy odnowione Anakondy ratownicze W-3RM. Jak informuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, w tej chwili trwa jeszcze modernizacja dwóch innych maszyn o nr bocznych: 0815 i 906.

oprac. mkul


Zobacz Galerię