Wiadomości
Fot. Gdansk.pl

środa,

07 listopada 2018

07:21

Duża zmiana na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku. Pierwsze przejście naziemne otwarte. Co na to kierowcy?

Do tej pory Podwale Przedmiejskie stanowiło przeszkodę dla osób starszych, niepełnosprawnych czy poruszających się z wózkami. Przejść na drugą stronę długiej na 2 km ulicy można było tylko za pomocą tuneli. W poniedziałek otwarte zostało pierwsze z pięciu przejście naziemne.

Otwarcie przejścia nie było planowane tak szybko. Można stwierdzić, że zostało ono wymuszone przez pieszych. - Po wykonaniu przez wykonawcę oznakowania pionowego i poziomego, część pieszych zaczęła korzystać z przejścia pomimo wygrodzenia barierkami. W tej sytuacji postanowiliśmy otworzyć przejście. Takie rozwiązanie stało się konieczne, gdyż obecność pieszych korzystających z wygrodzonego barierkami przejścia stwarzała niebezpieczne sytuacje na drodze - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, Miejski Inżynier Ruchu.

SYNCHRONIZACJA SYGNALIZACJI

Kierowcy alarmowali, że z powodu nowo otwartego przejścia, na sąsiadującej alei Armii Krajowej tworzy się zator. Jednak urzędnicy uspokajają i tłumaczą, że jeżeli występują utrudnienia, to potrwają jedynie kilka dni. - Sygnalizacja jest tymczasowo włączona w trybie stałoczasowym. W najbliższych dniach trwać będą prace przy jej skonfigurowaniu. Do czasu ich zakończenia mogą pojawiać się utrudnienia w ruchu - dodał Tomasz Wawrzonek.

PIESI ZADOWOLENI Z PRZEJŚCIA

Okoliczni mieszkańcy w rozmowie z nami nie kryli zadowolenia z powodu utworzonego przejścia. Zwracali uwagę nie tylko na wygodę, ale także bezpieczeństwo i to w kilku kwestiach. - Jest super rozwiązaniem. Lepiej się czuję idąc w nocy górą, nie tunelem - zaznacza jedna z mieszkanek. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, chodzenie tunelem było uciążliwe - dodaje matka dwójki dzieci.

- Powiem, że przebudowa Chmielnej i sposób, w jaki to zrobiono, zasługuje na to, żeby to pochwalić. Udrożniono też komunikację między Dolnym Miastem a starym Gdańskiem. Mogę tylko pogratulować, może nie tempa, ale tego co tu powstaje. Jestem kierowcą i mam świadomość, że spowolni to ruch Podwalem, ale myślę, że dla bezpieczeństwa pieszych, to spowolnienie będzie korzystne - komentuje inny mieszkaniec.

PRACE DO POŁOWY LISTOPADA

Do połowy listopada potrwają jeszcze prace na skrzyżowaniu ul. Chmielnej z Podwalem Przedmiejskim. Ulica Chmielna pozostanie zamknięta od wysokości Podwala Przedmiejskiego do skrzyżowania z ulicą Spichrzową. Rozpoczęły się czynności odbiorowe, których zakończenie przewiduje się w połowie listopada.

Wykonawcą robót była firma MTM. Koszt inwestycji to niecałe 16 mln złotych, z czego ponad 12 mln to środki miejskie, w tym ok 60 proc. pochodzi z finansowania unijnego projektu. Pozostałe środki, czyli ok. 4 mln zł, pochodzą z GIWK-u.

 

Maksymilian Mróz