Wiadomości
Fot. mareriały prasowe

niedziela,

04 listopada 2018

15:30

Największy prom hybrydowy świata powstał w Gdyni. Color Hybrid zabierze na pokład 2 tys. osób i 500 pojazdów

W Gdyni wybudowano największy prom hybrydowy świata. W części wyposażona jednostka powstała w stoczni Crist, a teraz została przetransportowana do norweskiej stoczni Ulstein, gdzie prom zostanie wykończony. Color Hybrid, bo tak nazywa się jednostka, ma 160 metrów długości, a na pokład zabrać może 2 tysiące pasażerów i 500 pojazdów.

- Prom wybudowaliśmy dla norweskiego armatora i zastąpi on starszą jednostkę na trasie łączącej Norwegię i Szwecję - mówi Tomasz Wrzask, rzecznik stoczni Crist.

TRASA W NIESPEŁNA 2,5 GODZINY

- Najbardziej innowacyjną rzeczą w Color Hybrid jest oczywiście napęd hybrydowy, który umożliwi jednostce pokonywanie trasy w niespełna 2, 5 godziny. Wynik jest znacznie lepszy od tego, który osiągał prom dotychczas obsługujący połączenie. Jednostka będzie miała też bardzo wysoką manewrowość - dodaje.

POŁĄCZENIE MIĘDZY SANDEFJORD A STRÖMSTAD

Największy prom hybrydowy świata obsługiwać będzie połączenie między Sandefjord a Strömstad. Odbiorcą finalnym jest Color Line, jeden z największych operatorów promowych w Norwegii. Do eksploatacji jednostka wejdzie w połowie przyszłego roku.

ZOBACZ FILM:


Marcin Lange/pOr