Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

piątek,

26 października 2018

08:39

Już niedługo pośpimy godzinę dłużej. W weekend zmienimy czas z letniego na zimowy

Zbliża się ten moment, w którym ponownie będziemy musieli przestawić się z czasu letniego na zimowy. W nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej, bo przestawimy zegarki do z 3:00 na 2:00.

Być może będzie to już ostatnia zmiana czasu. We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt, który zakłada zniesienie sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach publicznych, 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. 


NIE MUSI ZNIKNĄĆ

Projekt KE nie oznacza jednak, że zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. Komisja Europejska chce, aby każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.

ZMIANY DO MARCA 2019

Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, mogłyby wprowadzić go ostatni raz w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe. Aby taki harmonogram mógł być stosowany, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. Rosja przeszła na czas zimowy na stałe. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

PAP/mkul