Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

niedziela,

21 października 2018

11:00

Na Pomorzu najbardziej podobała im się architektura, jedzenie i ludzie. Studenci Luna i Achilles w akcji podróżniczej Road Trip Project

Zaczęli w Finlandii, skończyli w Niemczech. Po drodze odwiedzili Polskę. Luna i Achilles, studenci z Hiszpanii i Grecji wzięli udział w międzynarodowej akcji Road Trip Project. Na Pomorzu spodobała im się architektura, jedzenie i ludzie.
Road Trip Project to międzynarodowa akcja podróżnicza, która podzielona została na cztery szlaki wytyczane przez Bałtyk, Morze Śródziemne, Dunaj i Atlantyk. W wyprawach wzięły udział damsko-męskie duety, które kolejne kilometry trasy pokonywały kamperem. Luna i Achilles zdecydowali się na Szlak Bałtycki. Swoją przygodę zaczęli w Rovaniemi w Finlandii 28 lipca, a zakończyli 25 sierpnia w Berlinie.

 

rołd trip

Fot. Radio Gdańsk/Aleskandra NietopielNIEZAPOMNIANA PODRÓŻ

Ich podróż wiodła przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Niemcy i północną Polskę. Byli kilka dni na Pomorzu oraz w Sopocie i Gdańsku. Co zapamiętali najbardziej? - To zupełnie inny region i nie ma nic wspólnego z takimi miastami jak Warszawa czy Kraków, gdzie byliśmy wcześniej. Mimo niektórych podobieństw w budynkach, to architektura jest tu bardzo różna. Domy są dużo mniejsze i bardziej kolorowe. Widać harmonię między tradycyjną architekturą a zmodernizowanymi czy nowoczesnymi budynkami. Gdybym miał możliwość zamieszkania tutaj, naprawdę bym się zastanowił – mówi Achilles.

GDAŃSK Z KAJAKA

Studenci zachwalali też sopockie plaże, które Achillesowi przypominały kawałek greckiej rzeczywistości, polskie, tłuste ryby, nocne życie w kurorcie i zwiedzanie Gdańska z kajaka. - To chyba zapamiętamy najbardziej. Opływanie kajakiem śródmieścia to naprawdę fantastyczna sprawa. Jeśli kiedykolwiek będziemy mieli okazję zwiedzać w taki sposób inne miasto, to na pewno się zdecydujemy - zapewniali. Młodzi wspominali też wizytę w Europejskim Centrum Solidarności i spotkanie z Lechem Wałęsą.

Opisy całej podróży, a także filmy i zdjęcia Luny i Achillesa dostępne są na stronie internetowej roadtriproject.eu. Planowana jest też publikacja poświęcona odwiedzonym przez młodych ludzi miejscom, którzy zaproponują 99 rzeczy do zrobienia w Europie.

Projekt Road Trip zainicjował unijny Departament Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Aleksandra Nietopiel/dr/pOr