Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

czwartek,

18 października 2018

17:58

Takich pieniędzy Akademia Pomorska nie dostała od lat. Ministerstwo przekazało 16 milionów złotych

Duży zastrzyk gotówki dla Akademii Pomorskiej. Słupska uczelnia dostała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 16 milionów złotych. O przyznaniu dofinansowania poinformował w czwartek wiceminister w resorcie nauki Piotr Müller.

Akademia Pomorska dostała dużą swobodę przy wydatkowaniu pozyskanych środków. Ministerstwo nie wskazało precyzyjnie, na co dokładnie przeznaczyć pieniądze.

16 MILIONÓW DLA AP

- Te pieniądze to są obligacje Skarbu Państwa w wysokości ponad 16 milionów złotych. Uczelnia w 2019 czy 2020 roku będzie mogła wykorzystać te pieniądze na dowolne cele inwestycyjne za zgodą ministra. Natomiast w 2021 roku już będą to środki kapitału zasadniczego na inwestycje, do wydatkowania na remonty, budowanie nowych budynków, pomieszczeń dydaktycznych czy wyposażenie laboratoriów - mówi Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceminister podkreślał, że resort nauki wspiera mniejsze uczelnie, bo te mają problemy z pozyskiwaniem środków zewnętrznych, głównie unijnych. Zwracał uwagę, że uczelnia mimo prowizorycznego dostępu do dużych pieniędzy, to z powodu "przerośnięcia procedurami biurokratycznymi" nie jest w stanie po nie sięgać, bo wskaźniki są zbudowane tylko pod duże uczelnie.

KOLEJNE ŚRODKI OD MINISTERSTWA

To kolejne pieniądze przekazane przez ministerstwo nauki dla słupskiej uczelni. Od początku roku resort przekazał prawie 3 miliony złotych na uruchomienie kierunków nauczania z wykładowym językiem angielskim oraz na remont stołówki w Domu Studenta.

50-LECIE AKADEMII POMORSKIEJ

Akademia Pomorska w Słupsku w środę rozpoczęła 50 rok działalności. Uczelnia kształci prawie 3 tysiące studentów na 23 kierunkach i ponad 120 specjalnościach. W tym roku Akademia Pomorska odnotowała rekordowy nabór, przyjęto 1400 studentów. To prawie 20 procent więcej niż w latach ubiegłych.

Paweł Drożdż/mar