Wiadomości
Tak będzie wyglądał port zewnętrzny w Gdyni Fot. Port Gdynia

środa,

17 października 2018

18:01

Tak będzie wyglądał port zewnętrzny w Gdyni. Sprawi, że przeładują tu cztery razy więcej kontenerów [FILM]

Dwa i pół kilometra nabrzeża i docelowo nawet dwa i pół miliona przeładowywanych kontenerów rocznie. W środę 17 października zaprezentowano koncepcję, zgodnie z którą w Gdyni powstanie port zewnętrzny.

Port będzie miał 180 hektarów powierzchni i w ten sposób niemal podwoi wielkość gdyńskiego portu. Przeznaczony będzie przede wszystkim pod terminal kontenerowy, który pozwoli zwiększyć potencjał przeładunku kontenerów w gdyńskim porcie blisko czterokrotnie.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PORT ZEWNĘTRZNY W GDYNI:- Port zewnętrzny ulokowany będzie na pirsie wychodzącym w morze z nabrzeża Śląskiego, czyli z naszego pirsu węglowego - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - Główną jego częścią będzie terminal kontenerowy, stanowiący 90 procent jego powierzchni. Natomiast na końcówce pirsu chcemy wybudować mały terminal LNG, w którym będziemy mogli bunkrować statki. Zamierzamy też stworzyć tam niewielką elektrownię gazową - dodaje Adam Meller.
portgdansk1

PRAWDOPODOBNIE INWESTOR Z ZAGRANICY

Wiadomo też, w jaki sposób szacowana na miliardy złotych inwestycja ma zostać sfinansowana. - Realizacja takiego przedsięwzięcia w partnerstwie prywatno - publicznym jest światowym standardem i niczego nowego nie zamierzamy wprowadzać - mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - To najprawdopodobniej będą inwestorzy zagraniczni - zarządcy portu dostali od nas "zielone światło" i prowadzą już w tej sprawie rozmowy. Chcemy pozyskać operatora strategicznego, który weźmie udział w procesie inwestycyjnym. Jednakże z naszej strony zabezpieczamy już środki na to, aby zainwestować w infrastrukturę, która leży po stronie państwa.

Według zapowiedzi zarządców gdyńskiego portu, rozładunek pierwszych statków w porcie zewnętrzny możliwy jest pod koniec 2026 roku.

Marcin Lange/mmt