Wiadomości
W tym roku uznano, że to wieś Nowa Cerkiew jest najpiękniejsza w województwie pomorskim. Źródło: materiały prasowe

czwartek,

11 października 2018

19:14

Która wieś na Pomorzu jest najpiękniejsza? Znamy już wyniki glosowania. "To jeden z najbardziej radosnych dni w mojej karierze"

Kto nie chciałby mieszkać w najpiękniejszej wsi? No i chyba każdy chciałby być właścicielem najpiękniejszej nagrody? Od teraz wiadomo, do kogo należą te zaszczytne tytuły w województwie pomorskim.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbył się finał konkursu Piękna Wieś Pomorska 2018. Z jednej strony - jak sama nazwa wskazuje - poszukiwano najpiękniejszej pomorskiej wsi, z drugiej strony wybierano także najpiękniejszą pomorską zagrodę.

- W konkursie na najpiękniejszą wieś nasze poszukiwania rozpoczynamy od badania społeczności. Sprawdzamy stopień zorganizowania, zintegrowania i zaangażowania w życie wsi. Liczy się np. to czy we wsi działa koło gospodyń wiejskich, jednostka OSP czy klub sportowy. Z drugiej strony badamy oczywiście kwestie czysto architektoniczne. W przypadku najpiękniejszej zagrody zwracamy uwagę nie tylko na estetykę gospodarstwa, ale również na jego układ funkcjonalny. Patrzymy też na to, czy w danej zagrodzie prowadzona jest produkcja rolnicza, bo w takiej sytuacji zdecydowanie trudniej o utrzymanie pięknego wyglądu - mówił przewodniczący jury Krzysztof Pałkowski.

NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ...

W tym roku, podczas jubileuszowej 25. Gali "Pomorska Wieś 2018" za najpiękniejszą miejscowość uznano Nową Cerkiew w gminie Morzeszczyn, z czego radości nie ukrywali sołtyska Mirela Rolnik i wójt Piotr Laniecki. - Na pewno została dostrzeżona estetyka wsi. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, że zauważono, że wieś tworzą mieszkańcy i z tego bardzo się cieszę - podkreślała Mirela Rolnik. - To jeden z najbardziej radosnych dni w mojej karierze samorządowej. Cieszę się, że jury doceniło pracę, jaką w rozwój wsi wkładają jej mieszkańcy, sołtys, radni i Urząd Gminy - mówił wójt Piotr Laniecki.

Drugie miejsce w kategorii wiejskiej zdobyło Lubieszewo w gminie Nowy Dwór Gdański, a trzecie zajęły Koteże w gminie Starogard Gdański. 

ZDJĘCIA NAJPIĘKNIEJSZYCH WSI I ZAGRÓD MOŻNA ZOBACZYĆ W PONIŻSZEJ PREZENTACJI:
 
 
...I NAJPIĘKNIEJSZA ZAGRODA

W kategorii "Najpiękniejsza zagroda" w tym roku wygrało gospodarstwo Mirosławy i Zenona Tiałowskich z Dąbrówki. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni i bardzo zadowoleni. Prawdę mówiąc zostaliśmy zmuszeni do tego startu. Namówił nas radny Wacek z Dąbrówki. Powiedział "startujcie" i wystartowaliśmy. Powiedział, że warto pokazać to, co się ma. A my zawsze staramy się wprowadzać coś nowego do ogrodu, aby pięknie wyglądał. Dbamy też o porządek pomiędzy maszynami rolniczymi. Tak uczyli nas kiedyś rodzice i teściowie - mówili pani Mirosława i pan Zenon.

pomorska wiesLaureaci podczas Gali "Pomorska Wieś 2018". Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta
 
Drugie miejsce w kategorii "Najpiękniejsza zagroda" zajęło gospodarstwo Marii i Adama Szyngwelskich z Kosobudów w gminie Brusy. Na trzecim miejscu uplasowała się zagroda Moniki Stanickiej z Borkowa Lęborskiego w gminie Choczewo.
 
Sylwester Pięta/mili