Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

czwartek,

11 października 2018

14:19

Targ Węglowy ma być uwolniony od samochodów. Miasto podpisało umowę na budowę 4 parkingów kubaturowych

Do 2021 roku mają zapewnić w mieście 1200 miejsc parkingowych. Gdańsk podpisał w czwartek umowę na budowę i 40-letnią eksploatację czterech parkingów kubaturowych. Jeden naziemny powstanie przy Długich Ogrodach. Podziemne pojawią się przy Podwalu Przedmiejskim, Podwalu Staromiejskim i Targu Węglowym.

Jak mówi wiceprezydent Piotr Grzelak, dzięki nim radykalnie zwiększy się obszar terenów przyjaznych pieszym na Głównym Mieście. 


- Targ Węglowy będzie uwolniony od samochodów. Będzie placem miejskim, na który ogłosimy konkurs architektoniczny. Wzdłuż Długich Ogrodów powstanie bulwar ze szpalerem drzew i uporządkowanym parkowaniem - deklaruje wiceprezydent.

Parking na Podwalu Staromiejskim przejmie natomiast auta z ulic Szerokiej, Świętojańskiej i Grobla na Głównym Mieście - te zaś staną się przestrzeniami współdzielonymi.

PRAWIE 170 MILIONÓW ZŁOTYCH

Inwestycję wartą 166 mln zł zrealizuje w ciągu 3 lat firma Immo Park. Miasto dołoży do inwestycji 41 milionów złotych, przekaże też własne grunty. Jak przyznaje reprezentujący wykonawcę Marcin Podlecki, zadanie nie jest łatwe, ale wykonalne.

- To typowe zadanie w centrum miasta. Podobny projekt zrealizowaliśmy w 2010 r. w sercu Wrocławia - mówi Marcin Podlecki.

SUKCESYWNA LIKWIDACJA

Na terenie Śródmieścia jest dziś 1900 miejsc w Strefie Płatnego Parkowania. Będą sukcesywnie likwidowane na rzecz parkingów wielopoziomowych.

Jak zapewnia przedstawiciel firmy Immo Park należącej do spółki Mota-Engil - cena parkowania będzie zbliżona do tej w płatnej strefie.

Sebastian Kwiatkowski/mkul