Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Dominika Raszkiewicz

czwartek,

11 października 2018

13:30

Kacper Płażyński zarzuca mobbing gdańskim urzędnikom. Sekretarz miasta odpiera zarzuty

Stosowanie mobbingu w urzędzie miasta Gdańska i miejskich spółkach zarzuca Kacper Płażyński. Według niego w instytucjach miało dochodzić między innymi do nierównego traktowania ze względu na wiek i niedopuszczalnego zachowania przełożonych. Urząd Miejski odpiera zarzuty.
Kandydat PiS na prezydenta Gdańska twierdzi, że zna co najmniej kilka przypadków takiego zachowania. - Ja z takimi pracownikami, również z Gdańskich Autobusów i Tramwajów rozmawiałem. Co najmniej siedmioro pracowników Urzędu i GAiT-u, z którymi rozmawiałem potwierdzają, że zjawisko mobbingu istnieje i nic się z tym nie dzieje od wielu lat - mówi Kacper Płażyński.

SZKOLENIA ANTYMOBBINGOWE

Zarzuty odpiera Urząd Miejski w Gdańsku. Jak tłumaczy sekretarz miasta Danuta Janczarek, w urzędzie od 2011 roku z powodzeniem działa program antymobbingowy. - Ponadto prowadzimy szkolenia. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w sprawach mobbingu. Wiemy co robić, żeby tego mobbingu nie było - tłumaczy urzędniczka.

Danuta Janczarek przyznała, że w gdańskim magistracie w ostatnim czasie było tylko jedno zgłoszenie w sprawie mobbingu. - Wówczas prezydent powołał komisję, która rozpatrywała sprawę. Ponieważ stanowisko komisji nie było jednoznaczne, aby całkowicie sprawę wyjaśnić, poprosiliśmy zewnętrznego eksperta, który ocenił, że był to jedynie konflikt interpersonalny - mówi sekretarz.

TO NIE MOBBING

Jak przypomina sekretarz, mobbing to długotrwałe zastraszanie pracownika. - Różnice płacowe, które zarzuca Kacper Płażyński nie są mobbingiem. Wyraźnie mówi o tym Kodeks Pracy.

Dominika Raszkiewicz/mro