Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Dominika Raszkiewicz

środa,

10 października 2018

14:54

Tańsze baseny i nowe domy opieki. Kacper Płażyński z propozycjami dla seniorów

Utworzenie 10 domów dziennej opieki dla seniorów i osób rehabilitowanych i zmniejszenie opłat za wejście na miejskie basenów zapowiada Kacper Płażyński. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta przedstawił propozycje programowe dla seniorów.
Jak zapowiedział podczas konferencji, domy dziennej opieki będą różnić się od tradycyjnych domów spokojnej starości. - To placówki, w których osoby starsze będą spędzały czas kiedy rodzina jest w szkole i do pracy. Zapewnimy opiekę geriatryczną i rehabilitacyjną. Wolontariusze będą też pomagali seniorom w codziennych sprawach, które wymagają dłuższego spaceru - tłumaczy Płażyński.

BASENY DLA STARSZYCH

Drugą propozycją Kacpra Płażyńskiego jest obniżenie cen biletów na miejskie baseny. Cena za wejście dla seniora nie ma być wyższa niż 6 złotych. - Obecnie seniorów nie stać, by korzystać z tej infrastruktury. A pływanie jest najzdrowszą forma aktywności sportowej. Nie obciąża stawów i jest dla osób w każdym wieku, świetnie działa też profilaktycznie - mówi mecenas.

DZIENNA OPIEKA

Kandydat PiS na prezydenta proponuje także reformę systemu dziennej opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi. - Chodzi o osoby, które nie mogą wychodzić z domu, ale potrzebują opieki w codziennych sprawach np. w ugotowaniu obiadu czy wyniesieniu śmieci. Do takiej pracy z uwagi na małe zarobki zgłasza się bardzo mało wykwalifikowanych osób. Chcielibyśmy więc tę instytucję wzmocnić o wolontariuszy ze szkół średnich - zapowiada polityk.

Dominika Raszkiewicz