Wiadomości
Fot. Flickr.com

środa,

10 października 2018

11:56

Gmina Smołdzino. Skażenie wody w dziesięciu miejscowościach

Mieszkańcy dziesięciu miejscowości z gminy Smołdzino nie mogą korzystać z bieżącej wody. Sanepid wykrył w wodociągu groźne dla zwierząt i ludzi bakterie z grupy coli. Zakaz spożywania wody obowiązuje do odwołania.

Wody nie wolno spożywać na terenie miejscowości: Kluki, Łokciowe, Smołdziński Las, Smołdzino, Smołdzino-Poligon, Człuchy, Wierzchocino, Witkowo, Siecie oraz Żelazo.

ŚRODKI NAPRAWCZE

Jeszcze w środę ma rozpocząć się dezynfekcja i płukanie wodociągu. Wody nie można spożywać nawet po przegotowaniu.

GROŹNE BAKTERIE

- Wśród tej bakterii z grupy coli mogą występować bakterie patogenne, które zagrażają naszemu zdrowiu, a może nawet czasami życiu - ostrzega Włodzimierz Sławny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

W środę sanepid zaplanował pobranie pięciu próbek wody. Inspektorzy zbadają wodociąg za miejscem, gdzie doszło do skażenia. W czwartek badania wody będą kontynuowane. Pełne wyniki pobranych próbek wody mają być znane najszybciej w sobotę. Do tego czasu mieszkańcy 10 miejscowości będą musieli korzystać z wody butelkowanej i podawanej z beczkowozu.

KOLEJNE SKAŻENIE WODY

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną skażenia wody. Niewykluczone, że doszło do uszkodzenia wodociągu podczas prac budowlanych. To kolejna awaria wodociągu na terenie gminy Smołdzino w ciągu ostatnich kilkunastu dni.

Paweł Drożdż/mar