Wiadomości
Fot. gdynia.pl

wtorek,

09 października 2018

17:25

Pierwsza łopata już wbita. Budowa Parku Centralnego w Gdyni rozpoczęta

We wtorek uroczyście wbito pierwsze łopaty na terenie między ulicami Legionów i Tetmajera. To pierwszy etap inwestycji, która obejmie teren wzdłuż alei Piłsudskiego między skwerem Plymouth a ulicą Tetmajera.

- W tej części powstanie tak zwana strefa rekreacji - zapowiada Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, która nadzoruje inwestycję i będzie zarządzać Parkiem Centralnym. - Znajdą się tu między innymi miejsca do gry w bule, stoliki szachowe oraz wybieg dla psów z urządzeniami treningowymi. Będzie również miejsce do aktywnego wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych, ale przede wszystkim osób starszych. Planujemy również stworzyć coś na kształt ogródków społecznych, w których mieszkańcy sami będą mogli zasadzić sobie rośliny lub warzywa, pielęgnować je i zbierać plony. To oczywiście pod okiem ogrodnika miejskiego - dodaje Pagudis.

PARK DO KOŃCA 2020 ROKU

Teren między ulicami Legionów a Tetmajera jeszcze w tym tygodniu zostanie wygrodzony, a prace zakończyć się mają w tej części Parku Centralnego do lipca przyszłego roku. W międzyczasie, wiosną 2019 roku, rozpocznie się drugi etap inwestycji, który obejmie teren między ul. Legionów a skateparkiem.

Trzecia, i zarazem największa część inwestycji, zakładająca między innymi budowę parkingu podziemnego dla 270 samochodów, zacznie się za niespełna rok, natomiast cały Park Centralny gotowy ma być do końca 2020 roku. Koszt jego budowy wraz z parkingiem Gdynia oszacowała na 35 milionów złotych. W kwocie miastu ciężko będzie się jednak zmieścić. Pierwszy etap prac pochłonie ponad siedem i pół miliona złotych. Czyli o dwa i pół miliona więcej, niż zakładano.

Marcin Lange/mich