Wiadomości
Fot. zeglarski.info

wtorek,

09 października 2018

16:30

Półmetek rejsu i zmiana załogi. Dar Młodzieży wpłynął do Singapuru [ZOBACZ ZDJĘCIA]

We wtorek o 4:15 polskiego czasu Dar Młodzieży wpłynął do Singapuru. Legendarna biała fregata ma nowego komendanta - stanowisko to objął kapitan Rafał Szymański. Singapur jest też kolejnym etapowym miejscem zmiany załogi. Nastąpi tu wymiana komendantów statku - Ireneusz Lewandowski wraca do Polski.


Kapitan Rafał Szymański kierował Darem już 4 lata temu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Ukończył ją w 1983 roku. Od 35 lat jest związany z morzem. Pracował między innymi w Polskich Linach Oceanicznych oraz u zagranicznych armatorów.

Tydzień temu jednostkę odwiedziła podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.

Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z nowym komendantem i panią minister:


20180928 132907Kapitan Szymański w Gdyni. Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas


- To dla mnie zaszczyt, że zostałem przyjęty na to stanowisko. Mam nadzieję, że dla Daru Młodzieży, Uniwersytetu Morskiego oraz dla mnie będzie to dobry czas - mówił kpt. Rafał Szymański. Fregata płynie dookoła świata już szósty miesiąc. Ma już za sobą prawie 20 tys. mil morskich.


Żaglowiec i jego załogę w porcie przywitał we wtorek Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ambasador RP w Singapurze M. Bohdziewicz oraz Khaw Boon Wanem, minister w rządzie Singapuru, pełnomocnik ds. infrastruktury i transportu.

REJS NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Od startu Rejsu 20 maja Darem Młodzieży płynęło już ponad 620 młodych "Ambasadorów Polski". Odwiedzili 13 portów, m.in. Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik. Celem Rejsu Niepodległości jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja kraju na świecie. Dodatkowo "biała fregata" w dniach 22-27 stycznia 2019 roku weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, gdzie być może spotka się z papieżem Franciszkiem. Załogę stanowi młodzież - laureaci ogólnopolskiego konkursu Rejs Niepodległości z całej Polski, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Anna Rębas/mich


Zobacz Galerię