Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

wtorek,

09 października 2018

14:14

Dowodzenie Marynarki Wojennej wróciło nad morze. "Kontakt z przemysłem stoczniowym to sprawa pierwszorzędna"

Marynarka Wojenna znów jest dowodzona z Gdyni - dowiedziało się Radia Gdańsk. Potwierdziło się zatem to, o czym mówiono od wielu miesięcy.

Dowództwo Marynarki Wojennej w Gdyni rozformowano na przełomie 2013 i 2014 roku. W zamian stworzono Inspektorat Marynarki Wojennej w Warszawie. W ostatnim czasie jednak jego lokalizację zmieniono na Gdynię. Potwierdził to Radiu Gdańsk inspektor morskich sił zbrojnych kontradmirał Jarosław Ziemiański.

CODZIENNY KONTAKT Z PRZEMYSŁEM STOCZNIOWYM

- Rzeczywiście zmieniliśmy już lokalizację z Warszawy na Gdynię. Służymy tu od pewnego czasu. Samo przeniesienie inspektoratu było akcją czysto logistyczną, ponieważ dla systemów, którymi się posługujemy, nie ma większego znaczenia lokalizacja. Pierwszorzędna sprawa to codzienny kontakt z przemysłem stoczniowym, który jest realizatorem naszych nowych projektów. Aby ten kontakt był częsty, inspektorat musi być blisko sił morskich - mówi kadm. Jarosław Ziemiański.

NIE BĘDZIE STRAT

Kontradmirał przekonuje, że Marynarka Wojenna na tej zmianie nie straci, przed czym ostrzegała część ekspertów. Niektórzy twierdzili, że przeniesienie dowodzenia z Warszawy - gdzie podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące np. modernizacji - może zahamować i tak ślimaczący się proces modernizacji sił morskich.

- Jest w tym dużo racji, ale najważniejsza jest mimo wszystko determinacja oficerów służących w Marynarce Wojennej. Podróże z Warszawy do Gdyni zmienią kierunek i będziemy jeździć z Gdyni do Warszawy, aby przekonywać decydentów na wszystkich poziomach do modernizacji marynarki - mówi kadm. Ziemiański.

Według nieoficjalnych informacji, oficjalna uroczystość związana z przeniesieniem dowodzenia Marynarką Wojenną z Warszawy do Gdyni ma się odbyć w poniedziałek.


Sylwester Pięta/pOr