Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

wtorek,

09 października 2018

11:03

Aż 5 tys. złotych za koszulkę z podpisem Zbigniewa Bońka! Pieniądze z licytacji trafią do Fundacji Hospicyjnej

5 tysięcy złotych - ta kwota zamknęła licytację z okazji 35-lecia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Koszulkę reprezentacji Polski w piłce nożnej z podpisem Zbigniewa Bońka zdobył pan Paweł z Sopotu. Walka była zacięta i wyrównana prawie do samego końca. Ostatnie sekundy na naszej antenie były niezwykle emocjonujące. Padały kwoty 3, 4 tysiące, aż w końcu magiczna "piątka" zdecydowała o wygranej.

Aukcję poprowadził Tomasz Galiński. Do ostatniej chwili był przekonany, że na dwóch tysiącach się zakończy, gdy nagle, na minuty przed końcem dwóch "głównych graczy" zaczęło przesyłać SMS-y z coraz to wyższymi kwotami. Ostatecznie na konto fundacji wpłynie, z tej tylko licytacji, aż 5 tysięcy złotych.

Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC to największa tego typu placówka na Pomorzu, w 2018 r. świętuje 35-lecie swojej działalności. Od 2016 r. Hospicjum prowadzi Fundacja Hospicyjna, która działa także w obszarach promocji wolontariatu, edukacji społecznej oraz wsparcia psychologicznego osieroconych dzieci i młodzieży. Od 15 lat organizuje ogólnopolskie kampanie społeczne pod hasłem "Hospicjum to też Życie", będącym swoistym credo organizacji.

IMG 20180928 122313

 

IMG 20180928 122330


WSPARCIE CHORYCH I ICH RODZIN

Ks. Eugeniusz Dutkiewicz jako kapelan Akademii Medycznej w Gdańsku zauważył wielką potrzebę wsparcia chorych i ich rodzin, nie tylko w murach szpitala, ale przede wszystkim w ich domach. Inspirację do stworzenia domowej opieki hospicyjnej zaczerpnął również podczas wykładów Cicely Saunders, propagatorki idei ruchu hospicyjnego, założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie.

PRZEŁOMOWA INICJATYWA

Przełomowa inicjatywa ks. Dutkiewicza była początkiem budowania modelu domowej opieki hospicyjnej w Polsce. W 1983 r., nie mając do tego żadnych środków, jedynie pomoc życzliwych osób, ksiądz Eugeniusz powołał do życia Hospicjum Pallottinum. W pracę hospicjum zaangażowała się także prof. Joanna Muszkowska-Penson, wspierająca zespół nie tylko jako lekarz, ale także inicjatorka międzynarodowych kontaktów, dzięki którym udawało się zbierać środki na jego działalność. Po dziś dzień w zespole hospicjum pracują Elżbieta Skowrońska, pełniąca obecnie funkcję naczelnej pielęgniarki, a także dyrektor medyczny dr. Andrzej Gryncewicz.

Uroczystości związane z jubileuszem hospicjum będą się odbywać w ramach koncertu z cyklu "Głosy dla Hospicjów" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (13 października).

pOr