Wiadomości
Wodowanie holownika H-11 w Gdańsku Fot. Radio Gdańsk / Sylwester Pięta

poniedziałek,

08 października 2018

17:25

Wodowanie oraz uroczysty chrzest w Gdańsku. Holownik dla Marynarki Wojennej na wodzie [ZDJĘCIA]

Pierwszy już zwodowany, dwa kolejne w budowie, a następne trzy w kolejce. Wodowanie pierwszego z serii sześciu holowników dla polskiej Marynarki Wojennej odbyło się w poniedziałek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.
Obecnie najstarsze wojskowe holowniki mają blisko 40 lat, dlatego marynarzy czeka prawdziwy jakościowy przeskok. Dotyczy on nie tylko sterowania jednostką, ale także spraw bytowych.


- Bardzo dużo zmieni się pod względem sterowania holownikami, ponieważ te nowe wyposażone są w pędniki azymutalne, które pozwalają jednostce obrócić się o 360 stopni praktycznie w miejscu. To pierwszy tego typu napęd w jednostkach Marynarki Wojennej. Dzięki temu łatwiej o dokładność przy podchodzeniu do jednostek. Trzeba też wspomnieć, że holowniki są bardzo wygodne dla pracujących na nich żołnierzy. Będą tu kabiny jedno- i dwuosobowe z węzłami sanitarnymi - mówi młodszy chorąży Rafał Prokopiuk. To on będzie dowodził holownikiem Bolko - taką nazwę przyjmie pierwsza z serii jednostek budowanych przez Remontową Shipbuilding.

WIELOZADANIOWA JEDNOSTKACo ważne, holowniki będą służyły nie tylko do pomocy w manewrowaniu okrętów w porcie. Mają służyć też do zabezpieczenia bojowego, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, neutralizacji zanieczyszczeń czy podejmowania z wody torped. Co więcej, tzw. klasa lodowa sprawi, że holowniki będą mogły pracować - przy asyście lodołamaczy - w ciężkich warunkach lodowych.

- Dostawa pierwszej, wodowanej dzisiaj jednostki planowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Kolejne jednostki będą trafiały do Marynarki Wojennej w kilkumiesięcznych odstępach do końca 2020 roku - mówi Piotr Dowżenko, prezes Stoczni Remontowa Shipbuilding.

MATKA CHRZESTNA

Matką chrzestną holownika została Honorata Hyżyk - dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Podczas uroczystości wygłosiła formułkę: "Płyń po morzach i oceanach świata. Sław imię polskiego stoczniowca i marynarza. Nadaję ci imię Bolko".

- Poproszono mnie o to, abym została matką chrzestną, ponieważ nasza szkoła od prawie 50 lat współpracuje z 12. Wolińskim Dywizjonem Trałowców. Nie ukrywam, że było to dla mnie zaskoczenie, choć oczywiście z przyjemnością się zgodziłam. Dziś było trochę nerwów związanych z tym, czy butelka się rozbije o burtę holownika, ale na szczęście wszystko się powiodło - mówi Honorata Hyżyk.

Sylwester Pięta/jK


Zobacz Galerię