Wiadomości
Fot. Archiwum Radia Gdańsk

poniedziałek,

08 października 2018

13:18

Karol Spieglanin zrezygnował z ewentualnej wiceprezydentury u Jarosława Wałęsy

Karol Spieglanin zrezygnował z ewentualnej funkcji zastępcy Jarosława Wałęsy w przypadku wygrania przez niego wyborów. Prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej miał zostać wiceprezydentem do spraw polityki przestrzennej.
Jak powiedział nam Jarosław Wałęsa Karol Spieglanin zrezygnował ze względów osobistych. Sam prezes FRAG-u zapowiedział wydanie w tej sprawie oświadczenia.

O Karolu Spieglaninie niedawno było głośno z powodu stron internetowych, którymi zarządzał przed zaangażowaniem się w kampanię Jarosława Wałęsy. Spotkała go fala krytyki ponieważ były to strony propagujące treści obraźliwe oraz dyskryminujące. Sam Spieglanin zastrzegał, że był jedynie administratorem stron i nie tworzył na nich treści.

Był także krytykowany przez miejskich aktywistów, między innymi przez Lidię Makowską z Lepszego Gdańska, za niewłaściwe wypowiedzi pod adresem kobiet. Rezygnacja Karola Spieglanina może mieć związek z krytyką jaka spotkała Platformę Obywatelską po wystąpieniu związanego z nią prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, który na konwencji wyborczej partii seksistowsko zwracał się do koleżanek partyjnych.

WSPÓŁPRACA TRWA NADAL?

Jarosław Wałęsa zastrzegł w rozmowie z nami, że nie oznacza to końca współpracy z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, ani z samym Karolem Spieglaninem. Szef klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska i szef sztabu Jarosława Wałęsy Piotr Borawski potwierdził nam, że to nie koniec współpracy z architektami i urbanistami z FRAG-u. Innego zdania są jednak władze stowarzyszenia, które nieoficjalnie mówią nam o końcu współpracy.

AKTUALIZACJA

Wieczorem władze FRAG wydały oświadczenie, z którego wynika, że współpraca z Koalicją Obywatelską w Gdańsku trwa nadal, a organizacja ma wskazać kandydata na wiceprezydenta zamiast Karola Spieglanina.

Oprócz Karola Spieglanina wśród potencjalnych wiceprezydentów w gabinecie Jarosława Wałęsy znany jest także Dominik Kwiatkowski z Nowoczesnej, który miałby przejąć politykę społeczną po wiceprezydencie Piotrze Kowalczuku. Jarosław Wałęsa chce jednak by kwestie związane z edukacją przypadły innemu wiceprezydentowi.
Rafał Mrowicki