Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz

piątek,

14 września 2018

18:23

"Bezpłatne żłobki i przedszkola dla wszystkich oraz 500 złotych wyprawki" - SLD przedstawia pomysły na oświatę

Bezpłatne żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci oraz 500 złotych wyprawki dla każdego ucznia rozpoczynającego edukację w szkole podstawowej - to propozycja kandydata SLD na prezydenta Gdańska Andrzeja Ceynowy. W piątek przedstawił swoje propozycje na poprawę sytuacji w oświacie.
- To co widzę między godziną 7 a 8.15 to pierwszy wielki tłok na ulicach. To są rodzice dowożący dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Ten szczyt jest niepotrzebny. Żłobki i przedszkola powinny być w odległości spaceru - komentował były rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

WSPÓŁPRACA UCZELNIA-PRZEDSIĘBIORSTWA

Prof. Andrzej Ceynowa mówił także o konieczności lepszej współpracy uczelni z przedsiębiorcami. - Samorząd może koordynować rozmowy między uczelniami a przedsiębiorstwami. Jedna rzecz dobra, która już się dzieje, to otoczenie uniwersytetu biurowcami, w których są przedsiębiorstwa związane z miękkim przemysłem. One mogą zaoferować praktyki studentom i przyjąć najlepszych absolwentów do pracy. Miasto może po rozmowach z przedsiębiorcami stworzyć plan rozwoju miasta pod względem gospodarczym. W tej chwili nie ma takiego spójnego planu - opowiadał Andrzej Ceynowa.

Kandydat SLD na prezydenta Gdańska mówił o konieczności przeprowadzania rozmów miedzy rektorami uniwersytetów i managerami poszczególnych firm. Tłumaczył, że dzięki temu uczelnia będzie w stanie kształcić studentów pod kątem konkretnych dziedzin, które gwarantują zatrudnienie.

500 ZŁ WYPRAWKI

"Każdy rodzic dziecka rozpoczynającego edukację w I klasie szkoły podstawowej otrzyma bon w wysokości 500zł. Pozwoli on sfinansować podstawowe wydatki związane z początkiem edukacji szkolnej" - czytamy w programie "ludowców". Ponadto SLD proponuje darmowe drugie śniadanie dla dzieci w klasach I-III, przygotowane we współpracy z publicznymi szkołami gastronomicznymi.

6 KANDYDATÓW

Andrzej Ceynowa o urząd prezydenta powalczy razem z Elżbietą Jachlewską z Lepszego Gdańska, Kacprem Płażyńskim z PiS, Jackiem Hołubowskim z ruchu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, Jarosławem Wałęsą z PO i Nowoczesnej oraz obecnym prezydentem Pawłem Adamowiczem z komitetu Wszystko dla Gdańska.

 

Maksymilian Mróz