Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

czwartek,

13 września 2018

18:44

25 milionów złotych na walkę z pyłem w Gdyni. "Wdrożyliśmy też wewnętrzny regulamin"

Ponad 25 milionów złotych zainwestuje Morski Terminal Masowy Gdynia w sprzęt, który ma ograniczyć pylenie z terenu firmy. Zakupiono już dodatkowe armatki wodne do zraszania hałd miału węglowego, a niebawem zamontowana zostanie myjka do czyszczenia kół samochodów wyjeżdżających z MTM-u.

Firma zamówiła też nowoczesny taśmociąg z systemem zraszaczy oraz żuraw do przeładunków. Te pojawią się w przyszłym roku.

 


- Wdrożyliśmy również wewnętrzny regulamin dotyczący przeładunków - mówi Piotr Bielicki, dyrektor operacyjny firmy. - Polega on na tym, że jeśli będzie wiał wiatr wschodni, bądź północno-wschodni, czyli w stronę Śródmieścia Gdyni, a jego prędkość przekraczać będzie 50 kilometrów na godzinę, będziemy wstrzymywać lub ograniczać przeładunki - dodaje.

CZUJNIKI DO POMIARU JAKOŚCI POWIETRZA

Zarządcy MTM-u zapowiedzieli też, że zamontują czujniki do pomiaru jakości powietrza i poziomu zapylenia. Już wcześniej instalację takiego systemu wokół terminala zapowiedział też Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Wszystkie te działania to efekt sytuacji z maja i czerwca tego roku. Wówczas znaczna część Śródmieścia Gdyni, ale też np. Wzgórza Świętego Maksymiliana i Kamiennej Góry, zasypana została potężnymi ilościami pyłu z miału węglowego przeładowywanego na terenie MTM-u. Poszkodowani mieszkańcy zapowiedzieli dochodzenie odszkodowań od firmy na drodze sądowej. To między innymi właściciele budynków, których elewacje zostały zniszczone oraz żeglarze. Tym ostatnim pył węglowy zniszczył poszycia jachtów zacumowanych w marinie.

Marcin Lange/jK