Wiadomości
Sopocka plaża 13 września 2018 r. Fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

czwartek,

13 września 2018

15:33

Turysta: "Ciarki są, ale kąpać się można". Przedłuża się sezon na sopockiej plaży, do akcji wkraczają patrole WOPR [POSŁUCHAJ]

Wakacje dobiegły końca, ale nie na sopockiej plaży. Ludzie nadal się kąpią, więc plaże będą patrolowane przez ratowników aż do 23 września. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze w Sopocie dostało dodatkowe fundusze od miasta.
- Sezon letni w tym roku jest wyjątkowo długi, zaczął się bardzo wcześnie, bo w połowie kwietnia, a prognozy wskazują, że będzie trwał przynajmniej do końca września. Miasto zadecydowało, by po 15 września, czyli w momencie, kiedy przestaje działać strzeżone kąpielisko miejskie, ratownicy dalej byli obecni na sopockiej plaży. Dofinansowanie na tydzień patrolu WOPR wynosi ok. 4 tys. zł - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim z Urzędu Miasta Sopotu.


KĄPIELISKO STRZEŻONE TYLKO DO SOBOTY

Patrolujący plażę ratownicy będą wyposażeni w quad i łódź motorową, pojawią się także patrole piesze.

- Nie będziemy zabezpieczali plaży tak jak wcześniej, czyli obsadzając kąpielisko strzeżone, lecz organizując grupy patrolowe. Pogoda jest lepsza niż w ubiegłym roku, na plaży przebywa więcej osób, ludzie nadal się kąpią. Jeśli zajdzie taka potrzeba i pogoda się utrzyma, przedłużymy patrolowanie plaży nawet do końca miesiąca - mówi Łukaz Nizgorski, wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sopocie.

Do 15 września działa strzeżone kąpielisko na odcinku od mola do Łazienek Południowych, potem do akcji wkroczą patrole WOPR.

"MAM CIARKI, ALE KĄPIEMY SIĘ CODZIENNIE"

Jak mówią plażowicze, we wrześniu jest zimniej, ale za to na plaży nie ma tłoku.

- Właśnie wyszedłem z wody, przyznam, że jest zimna, mam ciarki. W środę było pochmurnie, ale i tak z żoną i dziećmi kąpiemy się codziennie, także nie jest tak strasznie, jak sądzą niektórzy. My przyjechaliśmy na początku września, po prostu chcieliśmy powdychać trochę jodu, ale okazało się, że można spokojnie rozłożyć koc i nawet się poopalać - mówi turysta z południa Polski.

Posłuchaj materiału Piotra Puchalskiego:

Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego WOPR w Sopocie (Bitwy pod Płowcami 67c) ratownik dyżuruje stale -  24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Numer ratowniczy nad wodą to 601 100 100. Dodatkowe patrole i dyżury ratownicy WOPR pełnili także przed sezonem letnim.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl