Wiadomości
Fot. Pixabay

czwartek,

13 września 2018

07:46

Mieli oszukać 74 tysiące osób na ponad 181 milionów złotych. Za działalność parabanku oskarżono 22 osoby

Koniec gigantycznego śledztwa w sprawie parabanku "Skarbiec". Na ławie oskarżonych zasiądą 22 osoby, w tym prezes i wiceprezes parabanku. Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła ich o oszukanie prawie 74 tysięcy osób na kwotę ponad 181 milionów złotych.

Skarbiec, a potem Pożyczka Gotówkowa i Pomocna Pożyczka oferowały kredyty z niskim oprocentowaniem. Warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej, której wysokość uzależniona była od kwoty wnioskowanej pożyczki. Jak powiedział nam prokurator Maciej Załęski, pokrzywdzeni nie byli informowani, że przyznanie pożyczki będzie możliwe tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.

NIE WYPŁACANO PIENIĘDZY

W konsekwencji, większości klientom nie wypłacano pieniędzy i nie zwracano opłaty przygotowawczej. Wynosiły one od 250 złotych do 50 tysięcy. W sumie parabank miał oszukać prawie 74 tysiące osób z całej Polski na ponad 181 milionów złotych. Prokuratura aktem oskarżenia objęła 22 osoby, w tym prezesa i wiceprezesa spółki, dyrektora regionalnego i jego zastępcę oraz pracowników poszczególnych biur firmy z całego kraju. Zarzuty, które na nich ciążą to oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Prezes i wiceprezes spółki są w areszcie. Podejrzanym grozi 15 lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafi w czwartek do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grzegorz Armatowski/mar