Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/ Przemysław Woś

sobota,

08 września 2018

18:08

Akademia Pomorska w Słupsku i Politechnika Koszalińska staną się jedną uczelnią? Trwają rozmowy

Akademia Pomorska w Słupsku oraz Politechnika Koszalińska mogą stworzyć Uniwersytet Środkowopomorski. Trwają rozmowy w tej sprawie z udziałem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceminister Piotr Müller poinformował w sobotę, 8 września w Słupsku, że jest zainteresowanie ze strony obu ośrodków akademickich, aby połączyć siły.

- Prowadzę z rektorami Akademii Pomorskiej i Politechniki Koszalińskiej rozmowy na ten temat. Chcemy, aby te dwie uczelnie połączyły się, ale zachowały swoją autonomię po powstaniu Uniwersytetu Środkowopomorskiego. Istniałyby dwie uczelnie, które miałyby drugą, dodatkową nazwę. Pozwala na to nowelizacja ustawy. Uczelnie będą mogły łączyć swój potencjał naukowy. Jest to bardzo istotne, gdyż nowe przepisy skupiają się na wysokim poziomie badań naukowych. Ma to wpływ na kwestie dydaktyki - podkreślił wiceszef resortu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceminister Müller zapowiedział, że za kilka tygodni przedstawi pomysł rozwoju Akademii Pomorskiej, jaki powstał w  porozumieniu z resortem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chodzi o wsparcie kierunków kształcenia medycznego oraz informatycznego i infrastrukturalnego na kwotę 10 mln złotych.

Przemysław Woś/mkul