Wiadomości
Fot. PAP/Adam Warżawa

środa,

05 września 2018

16:47

Jarosław Wałęsa prezentuje kandydatów dla takich dzielnic jak Brzeźno, Nowy Port czy Stogi. "Chcemy by odżyły i pokazały piękno"

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na radnych. Tym razem z okręgu numer 1 obejmującego dzielnice nadmorskie i ościenne takie jak Brzeźno, Nowy Port, Stogi czy Olszynka. Wśród liderów listy radni dzielnicowi Cezary Śpiewak-Dowbór i Agnieszka Bartków, a także wieloletni gdański radny Platformy Obywatelskiej Lech Kaźmierczyk.

Kandydat na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa dokonał prezentacji nowych kandydatów razem z posłankami Agnieszką Pomaską (PO) i Ewą Lieder (.N) na pomoście Pustego Stawu na Stogach.

- Znajdujemy się w dzielnicy szczególnie bliskiej mojemu sercu, bo na Stogach spędziłem pierwsze 4 lata mojego życia - mówił Jarosław Wałęsa. - Widzę zaniedbania tej dzielnicy, ale również Przeróbki, Letnicy, Olszyki, Rudników, Oruni. To dzielnice, które wymagają uwagi. Nie wymaga ona dużych nakładów finansowych. Małymi kroczkami można zmienić oblicze tych dzielnic. Wystarczy skupić się na tym o czym mówimy od początku kampanii: o równych chodnikach, dostępie do usług, o prostych drogach, bezpiecznych przejściach dla pieszych, o infrastrukturze sportowej. Chcemy odmieniać te dzielnice, które przez lata były zapomniane w inwestowaniu. Chcemy by te dzielnice odżyły i pokazały swoje piękno. Nie trzeba wiele by zrobić z nich piękną wizytówkę Gdańska, nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców, bo chcemy być jak najbliżej mieszkańców - dodał europoseł PO.
 
NAJWIĘKSZY OKRĘG WYBORCZY

- To okręg, w którym do zdobycia jest 5 mandatów, w związku z czym mamy siedmioro kandydatów. Nie jest to okręg największy jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, ale najbardziej rozległy jeśli chodzi o powierzchnię Gdańska - mówiła posłanka PO i szefowa partii w Gdańsku Agnieszka Pomaska. - Okręg numer 1 obejmuje Brzeźno, Nowy Port, Letnicę, Przeróbkę, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Orunię-Św. Wojciech-Lipce, Olszynkę, Rudniki, Wyspę Sobieszewską. Mam nadzieję, że mieszkańcy tych dzielnic będą nawiązywać kontakt z naszymi kandydatami do Rady Miasta Gdańska - dodała.
 
- Mamy ludzi doświadczonych, ale mamy też nowe twarze. To są ludzie, którzy znają, wiedzą o czym mówią i nie będą to maszynki do głosowanina jak to często zdarza się w innych miastach oraz w Sejmie - powiedziała posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder.

NOWE BASENY

Liderem listy jest Cezary Śpiewak-Dowbór, radca prawny oraz przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Brzeźno. - Byłem przewodniczącym lokalnego stowarzyszenia i dzięki naszym staraniom wybudowano place zabaw, plac do fitnessu - powiedział dzielnicowy radny z Brzeźna. - Zrobiliśmy wiele drobnych rzeczy. Cieszy mnie postulat Jarosława Wałęsy o zwiększeniu środków dla rad dzielnic do 12 złotych na mieszkańca. Gdy pomyślę co można by zrobić od 2011 roku w Brzeźnie gdyby budżet dzielnicy był większy napawa mnie to optymizmem. W Brzeźnie potrzeba przejścia dla pieszych przy sklepie Lidl przy ulicy Gdańskiej. Większe kompetencje dla rad dzielnic to klucz do tego by miasto rozwijało się lepiej, co szczególnie widać na podwórkach w takich dzielnicach jak Brzeźno czy Stogi, gdzie jest wiele niezagospodarowanych podwórek. Wielu mieszkańców zwraca się do mnie z problemem koszenia traw. Miasto półmilionowe nie może sobie poradzić sobie z problemem koszenia traw. Mam nadzieję, ze kolejna, pięcioletnia kadencja pozwoli wiele problemów rozwiązać. Chcemy aby mieszkańcy Brzeźna, Letnicy i Nowego Portu również mieli dostęp do pływalni jak mieszkańcy Oruni i Stogów - dodał Cezary Śpiewak-Dowbór.

Drugie miejsce na liście wyborczej zajmuje Agnieszka Bartków, radna dzielnicy z Oruni Dolnej. - Jestem od ośmiu lat aktywnie działającą osobę w mojej dzielnicy oraz żoną, mamą dwójki dzieci - mówiła Agnieszka Bartków. - W 2010 roku zaczęłam działać na rzecz powołania rady dzielnicy, od 2011 roku pełnię funkcję przewodniczącej rady. W naszych dzielnicach potrzeba bezkolizyjnych przejazdów. Potrzeba żłobkow, bo w okręgu wyborczym numer 1 nie ma ani jednego publicznego żłobka. Nasz okręg ma bardzo podobne problemy między dzielnicami, bo mamy wiele zaległości inwestycyjnych - dodała.
 
PLANY INWESTYCYJNE

Trzeci jest wieloletni gdański radny Platformy Obywatelskiej przedsiębiorca Lech Kaźmierczyk. - W ostatnich latach powstało wiele potrzebnych inwestycji jak budowa mostu w Sobieszewie - wymieniał gdański radny. - Ważna dla mnie jako mieszkańca Oruni była rewitalizacja Parku Oruńskiego, który jest przepiękny i w mojej ocenie dorównuje Parkowi Oliwskiemu. Ważną inwestycją będzie przejazd bezkolizyjny na Oruni przez tory kolejowe. Ważne będzie odciążenie Gdańska Południe, czyli Nowa Podmiejska. Ważny jest Dom Zdrojowy w Brzeźnie. W Nowym Porcie ważna jest rewitalizacja. Byłem skupiony na tym, żeby być w każdej szkole. Jestem w kontakcie z dyrektorami szkół. Wspieram wyposażenie szkół w np. tablice interaktywne czy nowe ławki i książki - dodał Lech Kaźmierczyk.

Na kolejnym miejscu jest lokalna działaczka ze Stogów Olga Sowińska. - Jestem z wykształcenia politologiem, nauczycielką i doradcą zawodowym. Dla mnie ważny jest rozwój infrastruktury w dzielnicach pod tym względem zaniedbanych - mówiła.

Dalej na liście jest absolwent Politechniki Gdańskiej Wojciech Walendziak. - Działam w stowarzyszeniu Młodzi Demokraci. Chcę skupić się na problemach komunikacji miejskiej, która jest bardzo zaniedbana, szczególnie na Oruni. Mam nadzieję, że uda nam się to poprawić. Chciałbym żeby takie dzielnice jak Orunia i Nowy Port, którymi wjeżdża się do Gdańska, miały lepszy wizerunek - powiedział kandydat.

Ostatnim przedstawionym w środę kandydatem jest Arkadiusz Skiba, inżynier z Olszynki. - Skupiam się na Olszynce od 2006 roku. Chcę skupiać się na całym okręgu - powiedział.
 
MŁODOŚĆ

Na liście wyborczej w okręgu numer 1 jest również studentka Maja Tokarska, której jednak zabrakło na prezentacji kandydatów. - Maja jest studentką Akademii Marynarki Wojennej. Jest najmłodszą kandydatką z tej listy. Zawsze z tą dużą uwagą patrzę na młodych kandydatów. Gdy sama w 2002 roku kandydowałam do Rady Miasta Gdańska miałam 22 lata i byłam najmłodszą kandydatką - powiedziała posłanka Agnieszka Pomaska.

KONKURENCJA

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w okręgu numer 1 znają już część swojej konkurencji. Liderką listy komitetu prezydenta Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska będzie radna Beata Dunajewska, związana wcześniej właśnie z Platformą Obywatelską. Z ruchu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy wystartują najprawdopodobniej działacz sportowy z Brzeźna Dobrosław Bielecki i związany niegdyś z PiS radny Łukasz Hamadyk. Z Prawa i Sprawiedliwości najprawdopodobniej wystartują byli radni Waldemar Jaroszewicz i Krzysztof Wiecki oraz politolog Andrzej Skiba.

- Mam nadzieję, że będzie rywalizacja, ale też współpraca. Jeżeli wszyscy dostaniemy się do rady możemy współpracować. Trzy razy startowałem do rady z ostatnich miejsc, teraz mam nadzieję, że będzie łatwiej dzięki doświadczeniu i temu, że dałem się poznać w dzielnicach, aczkolwiek szanuję rywali - mówi radny Lech Kaźmierczyk.

- Zamierzam przedstawić program pozytywny. Mam nadzieję, że mieszkańcy to zauważą. Będę starał się do nich dotrzeć osobiście - zapowiedział Cezary Śpiewak-Dowbór.
Rafał Mrowicki