Wiadomości
Fot. pixabay.com/Wikimedia Commons

sobota,

01 września 2018

17:08

Co stało się jeszcze przed bombardowaniem Wielunia i ostrzałem Westerplatte? Kalendarium 1 września 1939 roku [POSŁUCHAJ]

79 lat temu III Rzesza najeżdża Polskę bez wypowiedzenia wojny. Wojska niemieckie przekraczają granicę Rzeczypospolitej. Rozpoczął się plan "Fall Weiss". Ruszyły tryby doktryny Blitzkriegu.

Niemiecki krążownik Schleswig-Holstein ostrzeliwuje bohatersko broniące się Westerplatte. W Gdańsku w budynku na placu Heweliusza bronią się polscy pocztowcy. W kraju przestrzeni powietrznej broni polskie lotnictwo. Wojska niemieckie i podporządkowane im jednostki słowackie nacierają z zachodu, południa i północy.

Radio informuje o napaści. Zachodni ambasadorzy protestują i żądają wstrzymania inwazji. Świat dowiaduje się o ataku Hitlera, a ten w Reichstagu oskarża o napaść... Polaków. Z jednej strony wszyscy są zszokowani, z drugiej niemieckiej agresji spodziewano się od dawna.

Jak wyglądał 1 września 1939 roku? Co stało się jeszcze przed bombardowaniem Wielunia i ostrzałem Westerplatte? Kto był pierwszą ofiarą największego w dziejach ludzkości światowego konfliktu? To wszystko w kalendarium 1 września 1939 roku, przygotowanym przez Daniela Wojciechowskiego.

 
POSŁUCHAJ: