Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

piątek,

31 sierpnia 2018

16:47

Jachty z całego świata w Gdyni. Rozpoczął się Międzynarodowy Zlot Żeglarski "Zlot 100"

19 jachtów z 11 państw goszczą w gdyńskiej marinie. Tym samym żeglarze upamiętniają setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek 31 sierpnia o godzinie 9:00 na pokładzie "Daru Pomorza" nastąpiło uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego "Zlot 100". Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września.

W piątkowym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Gdyni, z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską. Obecny był prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, a także prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.  Andrzej Królikowski.

- Stulecie niepodległości jest okazją, by przypomnieć wiele wydarzeń i miejsc związanych z historią Polski, ale także, by budować wspólnotę Polaków w kraju i za granicą - mówił do zgromadzonych prezydent Gdyni. - To okazja szczególnie ważna dla Gdyni, która jest miastem wyrosłym z marzeń o wolności i dostępie do morza. "Dar Pomorza" jest pięknym symbolem idei niepodległościowych i morskich. Niech ten zlot będzie czasem spotkań, odwiedzin ojczyzny i przyglądania się temu, jak Polska się zmienia. Życzę wam wielu pięknych wrażeń - dodał.

Do uczestników zlotu kilka słów skierował także prezes PoZŻ, Bogusław Witkowski. - Cześć wam i chwała za to, co robicie - powiedział szef Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Niech współczesne i przyszłe pokolenia czerpią z waszych dokonań i będą z was dumne dla chwały biało-czerwonej, którą sławicie pływając po świecie. Najważniejsze jest to, że dla was Polska jest zawsze domem - dodał.

PARADA I REJS DO PUCKA

Polonusi wezmą m.in. udział w uroczystościach rocznicowych wybuchu II wojny światowej, które 1 września odbędą się na Westerplatte. Tego samego dnia popłyną w paradzie jachtów z Sopotu do Gdyni. Paradę będzie można podziwiać np. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.

3 września flotylla zlotu popłynie do Pucka, a w środę, 5 września, polonijni żeglarze pożegnają Joannę Pajkowską, wyruszającą z Gdyni do Plymouth. Polska żeglarka na jachcie "Fanfan" popłynie z brytyjskiego portu w samotny rejs non stop dookoła świata. Uroczystość pożegnalna odbędzie się przy wschodnim falochronie Basenu Żeglarskiego im. Generała M. Zaruskiego. Jachty, biorące udział w zlocie, odprowadzą Joannę Pajkowską do wysokości Helu.

MNÓSTWO DODATKOWYCH ATRAKCJI
 
Zlotowi będą towarzyszyły również inne wydarzenia, do udziału w których zaproszeni są mieszkańcy Gdyni i turyści. Już teraz można obejrzeć w gdyńskim InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30 wystawę, poświęconą historii żeglarstwa polskiego w okresie międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 2 września, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Okazją do spotkania publiczności z Polonusami będzie otwarcie pokładów zlotowych jachtów dla wszystkich chętnych. Zwiedzanie zaplanowano na niedzielę 2 września, w godzinach 10:30-12:30, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to i dłużej.  Także w niedzielę wszyscy chętni zaproszeni są do udziału w Żeglarskiej Mszy Świętej w Kolegiacie Gdyńskiej przy ul. Armii Krajowej 26 (wejście od ul. Świętojańskiej). Mszę o godzinie 18:00 odprawi kpt. ks. prałat Andrzej Jaskuła.

KOROWÓD KAPERSKI
 

Kolejne spotkanie publiczności z Polonusami możliwe będzie w Pucku. Tam, 3 września, zaplanowano Korowód Kaperski, czyli przemarsz puckich organizacji samorządowych z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Ziemi Puckiej, który o godzinie 12:55 przejdzie ze Starego Portu w Pucku na Rynek. Powitanie załóg zlotowych zaplanowano na godzinę 13:00. Później uczestnicy zlotu i lokalni samorządowcy przejdą wspólnie do Starego Rynku, gdzie wysłuchają o 13:48 hejnału miasta Pucka. Wybrzmi też salwa armatnia na cześć 670 rocznicy istnienia miasta.

Tego samego dnia, także w Pucku około 16:00, publiczność będzie mogła zwiedzać jachty, uczestniczące w zlocie. O godzinie 19:00 rozpocznie się festyn żeglarski. W programie konkursy i turnieje, koncert Gdańskiej Grupy Folkowej oraz występy Jolanty Malawskiej i Arkadiusza Wójcika. Czynne będzie stoisko Poczty Żeglarskiej i Butelkowej, a także Spółdzielni Socjalnej Dalba i wiele innych atrakcji.

KILKA ZNANYCH POLSKICH JACHTÓW

Zlot dla uczczenia stulecia niepodległości jest dla środowiska polonijnych żeglarzy okazją do spotkania nie tylko we własnym gronie. Udział w wydarzeniu zapowiedziały załogi kilku znanych polskich jachtów. Z okazji tego wydarzenia do Gdyni zawinie "Generał Zaruski". Jacht odwiedzał już w przeszłości Gdynię, ale tym razem zacumuje w po raz pierwszy w Basenie im. Mariusza Zaruskiego. Podczas zlotu obecne będą też jachty "Ark", "Antica" i "Gemini 3".

Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia stulecia niepodległości RP organizowany przez Bractwo Wybrzeża – Mesę Kaprów Polskich wspierają prezydenci i burmistrzowie Gdyni, Pucka i Helu, Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski.

Anna Rębas/mk


Zobacz Galerię