Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

poniedziałek,

20 sierpnia 2018

11:11

37 tysięcy akcji grupy Robyg, a każda prawie po 4 zł. Prezydent Gdańska tłumaczy: "Posiadanie paru akcji nie ma wpływu na działalność inwestora"

- Posiadanie paru akcji nie ma wpływu na działalność inwestora - tymi słowami prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skomentował informacje medialne o posiadaniu akcji spółki deweloperskiej Robyg. Jak napisał jeden z gdańskich portali, Adamowicz ma ich ok. 37 tys. Cena jednej akcji to 3,98 zł (kurs marca 2018, kiedy Robyg był notowany na giełdzie).
Jak napisał portal Gdańsk Strefa Prestiżu prezydent ma ok. 37 tys. akcji dewelopera. Autor felietonu twierdzi, że prezydent jest przez to niewiarygodny zapowiadając minimalizację negatywnych skutków tzw. ustawy Lex Deweloper.

W rozmowie z Radiem Gdańsk Paweł Adamowicz odpiera zarzuty. - To zwykłe populistyczne czepialstwo. To dowodzi, że autorzy nie znają polskiego prawa. Giełda warszawska jest dostępna dla każdego indywidualnego inwestora. Posiadanie paru akcji nie ma wpływu na działalność tego czy innego inwestora. Ja myślę, że każdy z nas ma prawo, ma wolność inwestowania własnych środków finansowych, tam gdzie uważa to za właściwe. Czepianie się uważam za brzydki przykład mentalnego zbliżania się do wschodu, a nie zachodu - dodał.

ROBYG

Grupa Robyg SA jest jednym z większych deweloperów działających w Gdańsku. Obecnie pracuje w mieście nad takimi osiedlami jak Zajezdnia Wrzeszcz, Nowa Letnica, Nadmotławie, Słoneczna Morena, Morenova, Lawendowe Wzgórza, Stacja Nowy Gdańsk oraz Moment. Robyg działa również na warszawskim rynku nieruchomości. To ten deweloper jest obecnie użytkownikiem dawnych terenów klubu sportowego Gedania we Wrzeszczu.

SPECUSTAWA

Tzw. Lex Deweloper to specustawa, której celem jest skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa była szeroko protestowana przez aktywistów w całym kraju. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń powiedział o niej: - Specustawa mieszkaniowa da Polakom szanse na tańsze mieszkania, możliwość realizacji programu Mieszkanie plus, poprawi też jakość przestrzeni miast.
Rafał Mrowicki/mmt