Wiadomości
Parawan stworzyły 64 osoby Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz

sobota,

18 sierpnia 2018

21:39

Parawan, który łączy zamiast dzielić. 80-metrowa przesłona stanęła w gdańskim Brzeźnie

80-metrowy parawan na plaży w gdańskim Brzeźnie. Przesłona stanęła w ramach akcji "Zrozumieć Sierpień" nawiązującej do wydarzeń Sierpnia 80. To inicjatywa Europejskiego Centrum Solidarności, która ma na celu prowokowanie wspólnych działań w lokalnych społecznościach. Parawan tworzyły 64 osoby, które pracowały przez dwa miesiące.

- Parawan powstawał w 6 grupach warsztatowych. Są fragmenty: malowane, szydełkowane, wyszywane, haftowane. Uczyliśmy dzieciaki patchworkować. Malowaliśmy z lokalnymi artystami, są fragmenty, które robiliśmy z dzieciakami na oddziale onkologii. Zależy mi w tych projektach, żeby zapraszać zarówno dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Dla mnie wtedy to jest najpełniejsze - opowiada Bartosz Zimniak, pomysłodawca akcji.

"KICZOWATY PARAWANING" 

Bartosz Zimniak to również założyciel "Mewki", otwartej pracowni artystycznej w Nowym Porcie. Dzięki tej akcji organizator pokazał, że "parawaning" nie musi być czymś co dzieli ludzi i zmienić patrzenie na przesłony wywołujące emocje wśród ludzi.

- Mam nadzieję, że te parawany pokażą, że nie muszą się tylko kojarzyć z kiczowatym "parawaningiem" i oddzielaniem się od innych. Tylko może też spojrzymy na to, że wszystko ma swoje dwie strony. Może to się wydać trochę infantylne, ale ten projekt pokazał mi, że parawan nie musi być czymś złym - dodaje Bartosz Zimniak.

 

ziomek parawanBartosz Zimniak, inicjator akcji. Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz 


PARAWAN BĘDZIE MOŻNA JESZCZE ZOBACZYĆ

Jutro będzie można zobaczyć parawan przy latarni morskiej w Nowym Porcie - w ramach światowych dni latarń morskich. Organizator zapowiada, że postara się, aby parawan trafił do szerszego grona odbiorców.

- Dołożę wszelkich starań do tego, żeby parawan szedł dalej. W Polskę albo w świat. Na pewno na koniec roku będzie można go obejrzeć w ramach finału wszystkich projektów "Zrozumieć Sierpień" w ECS - mówił pomysłodawca akcji "Parawan '80". 

Maksymilian Mróz 


Zobacz Galerię