Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne fot.pixabay

piątek,

17 sierpnia 2018

20:53

Całodobowa pomoc psychologa-ratownika w Gdańsku. "Pomagamy świadkom i ofiarom przestępstw albo wypadków"

Psycholog na ratunek - to nowa forma wsparcia przez specjalistów z Centrum Interwencji Kryzysowej - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. Przez całą dobę gdańszczanie mogą korzystać z pomocy psychologicznej w nagłych sytuacjach.
- Oferujemy wsparcie dorosłych w kryzysie, ale także dzieci. Wystarczy przez telefon wezwać pomoc. Może to zrobić policjant, pracownik socjalny, lekarz, strażak albo podczas roku szkolnego, pracownik szkoły - informuje Krzysztof Sarzała, kierownik CIK w Gdańsku.

PSYCHOLOG UDZIELI WSPARCIA

Dyżurny psycholog może pomóc ofiarom lub świadkom wypadków, gwałtów i przemocy. Specjalista dojedzie tam, gdzie zdarzyło się coś tragicznego. Pojawi się np. w szpitalu, gdzie są ofiary bądź świadkowie wypadku drogowego w tym dzieci, którymi trzeba się odpowiednio zająć. Przyjedzie też na posterunek policji i udzieli wsparcia ofiarom przestępstw, gwałtów, które często mają myśli samobójcze.

sarzała krzysztofNa zdj. Szef gdańskiego CIK Krzysztof Sarzała. Fot. Joanna Matuszewska

- Zajmie się nimi jak należy, bo policjanci wykonujący czynności służbowe nie mają na to czasu. Jesteśmy przekonani, że pomoc psychologa w wielu przypadkach ratuje życie. Osoby w kryzysie nie myślą racjonalnie, w panice czy szoku mogą stanowić zagrożenie dla siebie i innych, dlatego potrzebują wsparcia. W takim momencie potrzebny jest psycholog-interwent, ratownik a nie psycholog-terapeuta. Nasz specjalista jest w stanie zarządzać sytuacją kryzysową, udzielić podstawowych informacji, wesprzeć, po prostu często uratować życie - mówi Krzysztof Sarzała.

TELEFON CZYNNY CAŁODOBOWO

Szef gdańskiego CIK dodaje, że z pomocy skorzystać mogą też mieszkańcy Gdańska, który znajdą się w kryzysie. - Chodzi o osoby samotne, starsze mające problem z dotarciem do specjalistów, osoby mające myśli samobójcze, przeżywające żałobę. Psycholodzy CIK specjalizują się zwłaszcza w udzielaniu wsparcia dzieciom wykorzystanym seksualnie, zaniedbywanym, bitym, narażonym na przestępstwa m.in. internetowe dokonywane przez dorosłych lub rówieśników.

Dzwonić można na numery 58 511 01 21 lub 58 511 01 22. Pomoc psychologa jest darmowa, ale korzystać z niej można tylko na terenie Gdańska.

AZYL DLA OFIAR

Centrum Interwencji Kryzysowej - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi w Gdańsku Nowym Porcie przy placu ks. Gustkowicza hostel kryzysowy, w którym można przenocować i uzyskać darmowe wsparcie. Pomoc psychologów jest finansowana w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl