Wiadomości
Fot. Grzegorz Kunda

piątek,

10 sierpnia 2018

12:06

Kontrowersje wokół spektaklu "Klątwa" w Słupsku. "To, co przedstawia, nie licuje z godnością człowieka"

W Słupsku rozpoczęła się wojna na petycje w sprawie wystawienia spektaklu "Klątwa".  Zwolennicy i przeciwnicy przedstawienia zbierają podpisy pod apelami do prezydenta miasta w tej sprawie. Przeciwne wystawieniu "Klątwy" są środowiska katolickie.

Zarzucają twórcom znieważanie symboli religijnych, w  tym krzyża i postaci Jana Pawła II.

GODNOŚĆ CZŁOWIEKA

Honorowy obywatel miasta Słupska, ksiądz prałat Jan Giriatowicz zabrał głos w tej sprawie podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta. - Nie zgadzamy się i prosimy żeby zaniechać spektaklu. Myślę, że to, co przedstawia, nie licuje z godnością chrześcijanina i człowieka. Dyrektor Nowego Teatru w Słupsku Dominik Nowak podkreśla, że przedstawienie nie jest wymierzone przeciw komukolwiek - mówi.

TEKSTY POLSKICH AUTORÓW

- Prosiłbym, żeby nie przedstawiać tego spektaklu jako czegoś w kontrze do kościoła czy jakiekolwiek siły politycznej. Pokazujemy podczas festiwalu dziesięć przedstawień, jedne są bardziej progresywne, inne  tradycyjne, ale wszystkie są oparte o teksty polskich autorów - dodaje dyrektor.

Na razie zwolennicy Klątwy zebrali ponad 160 podpisów pod internetową petycją, przeciwnicy mają już ponad tysiąc podpisów w sprawie odwołania spektaklu. Przedstawienie zaplanowano na 23 września w ramach Festiwalu Sceny Wolności, która ma być częścią obchodów stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

Przemysław Woś/pOr