Wiadomości
Fot. PxHere

piątek,

10 sierpnia 2018

11:10

Piątek ostatnim upalnym dniem. Przed nami... wczesna jesień [POGODA]

Piątek będzie ostatnim upalnym dniem... ale tylko na wschodzie. Przed nadejściem frontu chłodnego, na wschodzie Pomorza nadal może być upalnie, jednak potrwa to krótko. Najwyższe wartości temperatur, do 32 stopni, możemy zanotować na Żuławach Wiślanych.

Na pozostałym obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia termometry pokażą między 29 a 31 stopni. Należy unikać przebywania w pełnym słońcu, zwłaszcza między 10:00 a 15:00. Trzeba dużo pić, stosować kremy z filtrem, chronić głowę i nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Na szczególną uwagę zasługują osoby starsze i dzieci.

BURZOWY PIĄTEK?

Burze na Pomorzu występują już od nocy z czwartku na piątek. Wraz z frontem, przemieszczać się mają powoli na wschód, stopniowo się intensyfikując. Do wieczora obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla wschodniej i środkowej części Pomorza. Synoptycy zapowiadają, że lokalnie może spaść nawet do czterdziestu litrów deszczu na metr kwadratowy. Przez cały dzień będzie pochmurnie.

-Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, na którą godzinę przewidywane są burze z natężeniem zjawisk. Największą intensywność zjawisk przewidujemy na wschodzie województwa - mówiła Julianna Drożdżyńska, dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni.

Prognozowana wysokość opadów deszczu w czasie burz od 10 mm do 25 mm lokalnie, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej, do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26 do 28 stopni Celsjusza, nad morzem od 23 do 26 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr prędkość wiatru osiągnie 90 km/h. Możliwe pojedyncze porywy do 100 km/h.


NOCNE OPADY

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo słabe, przelotne opady deszczu, ale tylko lokalnie. Temperatura minimalna od do 17 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, zachodni i południowo-zachodni.

NADCHODZI CHŁÓD

Przed nami dwa chłodniejsze i wietrzne dni. Po czwartkowym upale i piątkowym ochłodzeniu z lokalnymi opadami i burzami, przyjdzie do nas... wczesna jesień - przelotne opady deszczu, więcej chmur, około 20 stopni i silny wiatr.

CIEPŁA SOBOTA

W sobotę podczas dnia zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów w powiatach nadmorskich do 15 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 do 25 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W nocy zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Miejscami, głównie w pasie nadmorskim, wzrost zachmurzenia do dużego i tam przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12 do 14 stopni, nad morzem od 15 do 16 stopni. Zawieje wiatr słaby, południowo-zachodni.

pOr/ml