Wiadomości
Fot. gdansk.ipn.gov.pl

czwartek,

09 sierpnia 2018

15:31

Brak Wojska Polskiego na uroczystości na Westerplatte. Dyrektor IPN zabiera głos w sprawie [OŚWIADCZENIE]

Historycy komentują decyzję prezydenta Gdańska. Oświadczenie w sprawie niezaproszenia wojska na 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej wydał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

- To żołnierze Wojska Polskiego bronili we wrześniu 1939 roku Westerplatte, na tym uświęconym krwią bohaterskich obrońców skrawku Gdańska zawsze najważniejsi będą polscy żołnierze. W tym kontekście całkowicie niezrozumiała i niepojęta jest decyzja władz miasta Gdańska o niezaproszeniu Wojska Polskiego w charakterze współorganizatora na uroczystość 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte w dniu 1 września 2018 r. - twierdzi prof. Mirosław Golon.

"MAM NADZIEJĘ, ŻE TO ZROZUMIE"

- Przecież to właśnie żołnierzom, obrońcom Ojczyzny, byłym, obecnym i przyszłym, dedykowane są te uroczystości. Tak jest już kilkadziesiąt lat, gdy jeszcze w odległych czasach PRL z trudem kształtowała się tradycja rocznicowych obchodów na Westerplatte. Podkreślić należy dobitnie i stanowczo: dla współczesnej armii Rzeczypospolitej to jedna z najświętszych tradycji, na których budujemy wysokie morale żołnierzy, na których budujemy tak cenne i potrzebne wzorce odwagi, dzielności żołnierskiej i gotowości poświęcenia życia dla Ojczyzny - dodał.

- Ten dzień na Westerplatte, ta corocznie świętowana rocznica, nie może się odbyć bez udziału i obecności Wojska Polskiego. Tu chodzi o wartości ważne dla wszystkich Polaków. Mam ogromną nadzieję, że Pan prezydent miasta Gdańska w pełni to rozumie - zakończył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

oprac. mk