Wiadomości
Fot. PAP/Jacek Turczyk/gdansk.pl

czwartek,

09 sierpnia 2018

11:41

Gdańsk nie zaprosił Wojska Polskiego do organizacji obchodów na Westerplatte. Szef MON: "Skandal. Nie do pomyślenia..."

- Brak Wojska Polskiego na uroczystości na Westerplatte to skandal, sytuacja nie do pomyślenia - oświadczył w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Zażądał od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. - Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego - podkreślił.

- Oceniam to jako postawę skandaliczną. Po rozmowie telefonicznej z wojewodą pomorskim, otrzymałem informację, że Wojska Polskiego nie będzie. Jest to skandal. Przypominam prezydentowi Gdańska, że miasto jest częścią Polski, a Westerplatte, symboliczne miejsce pokazujące męstwo polskiego żołnierza. To tam rozpoczęła się II Wojna Światowa, to na Westerplatte odbyła się pierwsza bitwa w czasie II wojny światowej Z pozoru te informacje są oczywiste, ale jak się okazuje, są tacy, którym przeszkadza obecność wojska na Westerplatte - mówił Mariusz Błaszczak

ZADZIWIAJĄCE INICJATYWY

- Prezydent Gdańska jest słynny z tego, że podejmuje zadziwiające inicjatywy. Jedno z rond nosi nazwę Rondo Wolnego Miasta Gdańska. Jeden z tramwajów w mieście został nazwany mianem hitlerowskiego naukowca. To wszystko powoduje, że prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, w retorykę tych, którzy na Polskę napadli. Dziś jest retoryką tych, którzy próbują postawić znak równości między oprawcami a ofiarami. Chciałbym zażądać od prezydenta zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, że na Westerplatte nie będzie Wojska Polskiego - wyjaśnił Błaszczak.

ODPOWIEDŹ PAWŁA ADAMOWICZA

O godzinie 14:30 odbyła się konferencja prasowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podczas niej odpowiadał między innymi na słowa ministra Błaszczaka. - Minister Błaszczak mówi i chce nam wmówić, że jesteśmy orientacją niemiecką. Że "wpisujemy się w retorykę tych, którzy napadli na Polskę". To jest skandal, panie ministrze. Chce pan wzniecić niesnaski pomiędzy Polakami a Niemcami. Ja stanowczo protestuję. Gdańsk jest za pojednaniem - podkreślał.

- Mamy wielkie zaufanie do polskiego munduru. Wojsko polskie jest integralną częścią Westerplatte. Jak co roku przedstawiciele służb mundurowych są zapraszani. Będzie tak też w tym roku. Nie mamy jednak zaufania do politycznego kierownictwa MON. Rok temu poszedłem na ustępstwa i zgodziłem się zmienić formułę obchodów. Zostałem oszukany przez funkcjonariuszy MON, którzy obiecali mi, że apel pamięci będzie odczytany na zmianę przez ich przedstawiciela i przedstawiciela harcerzy. 1 września 2017 roku żandarm zablokował swoim ciałem przejście harcmistrza do mównicy, gdzie miał odczytać apel pamięci. To haniebne zachowanie anonimowego żandarma, który wykonywał bezmyślne polecenia cywilnej urzędniczki MON - dodawał prezydent Paweł Adamowicz.

Podkreślono również, że wojsko i władze państwowe zostały powiadomione o uroczystości na Westerplatte 1 września. Różnica do poprzedniego roku jest taka, że wojsko nie weźmie udziału w odczytaniu apelu pamięci.

Posłuchaj materiału Rafała Mrowickiego:


pOr/mili/PAP/mro