Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

środa,

08 sierpnia 2018

13:45

Rekordowo niskie bezrobocie na Pomorzu. Pracodawcy najchętniej wybierają Ukraińców

W czerwcu stopa bezrobocia w Pomorskiem wyniosła 4,9 proc. i, w stosunku do poprzedniego miesiąca, spadła o 0,2 punktu procentowego.
Coraz mniej bezrobotnych to coraz więcej wolnych miejsc pracy, które obejmują obcokrajowcy. Liczba tych na lokalnym rynku pracy nieustannie rośnie.

- Pomorscy pracodawcy podobnie jak w roku 2017 i 2016 natrafiają na duże problemy z pozyskaniem pracowników w wielu branżach, w związku z tym szukają innych pracowników poza Polską. W pierwszym półroczu 2018 roku pracodawcy pozyskali 66 tysięcy pracowników – obcokrajowców w formie oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi - wyjaśnia Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego.

Dodaje także, że rynek bardzo potrzebuje pracowników, szczególnie do prostych prac, ale nie tylko. - Zawody deficytowe w województwie pomorskim to praktycznie zawody w każdej branży, a zawody niedeficytowe są wyjątkiem. Najwięcej luk w zakresie potrzeb kadrowych jest w budownictwie, przemyśle przetwórczym, logistyce, handlu i pozostałych dziedzinach. Cudzoziemcy najczęściej pracują przy pracach prostych, ale są to także robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

TRZEBA BYĆ OSTROŻNYM

Jednocześnie Tomasz Robaczewski przestrzega pracodawców przed korzystaniem z przypadkowych agencji zatrudnienia, które nie są certyfikowane przez marszałka województwa pomorskiego. Zdarzają się sytuacje, że pracownik zatrudniony przez agencje nie jest ubezpieczony lub zatrudniany jest nielegalnie.

W pierwszych 6 miesiącach tego roku pracodawcy składali do powiatowych urzędów pracy w województwie pomorskim średnio 11 tys. oświadczeń  miesięcznie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Liczba zezwoleń na pracę sezonową w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce wydawanych cudzoziemcom rosła w I półroczu co miesiąc. W czerwcu przekroczyła 800.

NAJWIĘCEJ UKRAIŃCÓW

Pracodawcy najchętniej powierzali pracę obywatelom Ukrainy - około 60 tys. oświadczeń dotyczyło właśnie ich. To w sumie 89,2 proc. wszystkich oświadczeń. Na drugim miejscu byli obywatele Białorusi – blisko 4 tys. oświadczeń, następnie Mołdawii - 1,8 tys., Gruzji - 0,9 tys., Rosji – 0,4 tys. i Armenii 0,1 tys. oświadczeń.

Najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w Gdańsku i powiecie gdańskim – prawie 36 tysięcy. Najmniej w powiecie malborskim – jedynie 157 obcokrajowców.

Daniel Wojciechowski/mich