Wiadomości
Fot. PAP/Marcin Gadomski

środa,

08 sierpnia 2018

12:38

Premier odwiedził harcerzy na zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Przyjechał z córką i synem [ZDJĘCIA]

Strzelanie z łuku, pokazy tańca irlandzkiego, wybijanie monet i wypiek podpłomyków. Do tego wizyta w polowym muzeum. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w środę harcerzy na Zlocie Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
Wizyta miała nieformalny charakter. Trwała ok. godziny. Premier, w towarzystwie swoich dzieci, córki i syna, przechadzał się po terenie zjazdu. Zobaczył kilkanaście miejsc i namiotów, gdzie harcerze poczęstowali go m.in. podpłomykiem z dżemem. Szef rządu miał też okazję zobaczyć krótki pokaz tańca irlandzkiego oraz strzelania z łuku w wykonaniu harcerzy. W kilku miejscach premier ustawiał się do pamiątkowych zdjęć z uczestnikami zlotu.

- Staramy się pokazać, jak żyli nasi przodkowie, czyli trochę walki, trochę aktywności ruchowej, a także trochę rzemiosła, mamy dwa warsztaty ozdób i pieczenia podpłomyków, czyli przaśnego chleba. Jest bardzo dużo nowych osób z różnych środowisk. Przyjechałyśmy same, bez podopiecznych, tak rekreacyjnie, jako wędrowniczki - mówili uczestnicy imprezy. 

CHUSTA I ZDJĘCIE W RAMCE

Morawiecki zwiedził też polową wystawę, poświęconą historii harcerstwa polskiego. Na zakończenie włożył polano do "watry stulecia", tj. dużego ogniska harcerskiego, które będzie płonąć do 16 sierpnia, dnia zakończenia zjazdu. Na pamiątkę wizyty harcerze podarowali premierowi chustę harcerską oraz zdjęcie w ramce, przedstawiające wtorkowe ułożenie przez harcerzy żywej biało-czerwonej flagi. W wydarzeniu tym uczestniczyło ok. 12 tys. osób. Morawiecki nie udzielał żadnych wypowiedzi dla dziennikarzy.

- Cieszymy się, że mogliśmy gościć pana premiera na Zlocie Harcerstwa Polskiego z okazji stulecia ZHP i stulecia niepodległości Polski. Ta wizyta była wizytą bardzo roboczą, naturalną. Pan premier odwiedził nasze miejsca programowe, czyli zobaczył, co przygotowaliśmy dla uczestników szczególnie w modułach cywilizacja - mówiła Marta Bańka, rzecznik zlotu.

NAJWIĘKSZA IMPREZA

Zjazd na Wyspie Sobieszewskiej trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek. W Zlocie ZHP uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób, tworzących kadrę tego wydarzenia.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową, gromadząc ponad 30 tys. osób. Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu. Zlot ZHP zakończy się 16 sierpnia.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy. Honorowy patronat nad Zlotem ZHP objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/on/mk

Zobacz Galerię