Wiadomości
Fot. KFP/Anna Rezulak

wtorek,

07 sierpnia 2018

21:13

Premier Morawiecki po spotkaniu ze związkowcami: "Za naszymi słowami idą czyny. Ustalimy minimalne wynagrodzenie"

W najbliższych paru tygodniach ustalimy minimalne wynagrodzenie - mówił we wtorek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z władzami Solidarności. Rozmowy szefa rządu z Komisją Krajową trwały 5 godzin. Mówiono o podwyżkach w budżetówce, płacy minimalnej i zwiększeniu funduszu socjalnego.
Konkretne deklaracje ze strony rządu póki co nie padły, ale premier zapewnił o dobrej woli i prospołecznym nastawieniu.

- W ślad za naszymi słowami idą czyny. Powiedzieliśmy "500+" i, poprzez uszczelnienie podatków, nasza polityka społeczna służy społeczeństwu. Powiedzieliśmy "minimalne stawki godzinowe" i mamy minimalne stawki godzinowe, i uzgodnimy w najbliższych paru tygodniach również minimalne wynagrodzenie. Powiedzieliśmy, że będą wolne niedziele i są wolne niedziele - mówił Morawiecki.

"CZEKAMY NA WNIOSKI"

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda powiedział po spotkaniu, że jest zadowolony z przebiegu rozmów. - Po tym spotkaniu czekamy, aż premier usiądzie ze swoimi doradcami, ministrami, oceni to dzisiejsze nasze spotkanie i przedstawi Komisji Krajowej Solidarności wnioski - mówił.

W spotkaniu w Gdańsku uczestniczyły także m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

TEMATY ROZMOWY

Przed spotkaniem rzecznik związku Marek Lewandowski zapowiadał, że spotkanie ma dotyczyć przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Wzrost jest zamrożony od 2010 roku i jak zaznaczył rzecznik, nie ma już dzisiaj uzasadnienia, by to zamrożenie trwało dłużej, ponieważ sytuacja ekonomiczna kraju jest bardzo dobra.

Oprócz podwyżek w sferze budżetowej, Solidarność domaga się większego, niż zaproponowany przez rząd, wzrostu płacy minimalnej. Proponowane 2220 złotych to według związku za mało - to jedynie o 3 złote więcej niż gwarantowane przez ustawę minimum.

Solidarność domaga się, by wzrost najniższego wynagrodzenia wyniósł 8,5 proc. czyli płaca minimalna w przyszłym roku miałaby wynieść 2278 złotych. Trzecim najważniejszym tematem rozmów była kwestia odmrożenia kwoty bazowej naliczania zakładowego funduszu socjalnego.

Rozmowy dotyczyły też oświaty i służby zdrowia.


Aleksandra Nietopiel/IAR/pOr/mk