Wiadomości
Fot. Pixabay

wtorek,

07 sierpnia 2018

16:12

Port w Gdyni będzie się bronił przed dronami szpiegowskimi. Posłuży do tego specjalna aplikacja

Przeloty dronów nad gdyńskim portem będą kontrolowane. Władze spółki postanowiły walczyć ze szpiegostwem gospodarczym. Od środy właściciele bezzałogowców, których maszyny skorzystają z przestrzeni powietrznej nad portem, będą musieli się zarejestrować.

Posłuży do tego specjalnie zmodyfikowana aplikacja Dron Radar, a w niej specjalna mapa ze strefami, które będą wyłączone z lotów.

PIERWSZY ETAP ZABEZPIECZENIA STREFY

- Konieczność zarejestrowania się w aplikacji Dron Radar jest pierwszym etapem zabezpieczania naszej strefy powietrznej – mówi Józef Zawadzki, dyrektor bezpieczeństwa w gdyńskim porcie. – W przyszłym roku zamontujemy system anten, który umożliwi przechwyt sygnału z niezarejestrowanych w aplikacji dronów. Będzie on działał na zasadzie "Go Home", czyli odsyłał maszynę w miejsce, z którego jest sterowana. O każdym przypadku będziemy powiadamiali odpowiednie służby, aby te wyjaśniały kto, i dlaczego, próbuje wlecieć dronem w przestrzeń nad portem bez rejestracji.

POWODEM SĄ SKARGI

Jak podkreśla Józef Zawadzki, oprócz kwestii szpiegostwa gospodarczego, jednym z powodów wprowadzenia sytemu są też liczne skargi od załóg statków, przede wszystkim wycieczkowców. Te wielokrotnie miały zwracać uwagę na krążące nad jednostkami drony i niebezpieczeństwo, jakie powodują.

BULWERSUJĄCA SYTUACJA

- To jednak nie wszystko. Bulwersująca sytuacja miała miejsce w czerwcu tego roku, gdy w porcie wyładowywano amerykańską jednostkę NATO. Całe wydarzenie zostało szczegółowo obfotografowane przez operatora drona, a zdjęcia trafiły do Internetu. Gdyński port jest portem podwójnego przeznaczenia, czyli oprócz roli handlowej, służy też do potrzeb militarnych i takie sytuacje nie mogą mieć na tym terenie miejsca – mówi Józef Zawadzki.

Cały system gotowy będzie do 2020 roku i pochłonie około 10 milionów złotych. Port w Gdyni jest pierwszym w rejonie Bałtyku, który takie rozwiązanie wprowadza. To też pierwsza w Polsce spółka Skarbu Państwa, która zabezpiecza się przed zagrożeniami ze strony dronów.


Marcin Lange/pOr