Wiadomości
Fot. Firma archeologiczna Detekt/Maciej Stromski

piątek,

27 lipca 2018

12:37

Archeologiczne odkrycie w powiecie bytowskim. Kim były osoby, których szczątki wydobyli specjaliści?

Ekshumacje niemieckich żołnierzy w powiecie bytowskim. Archeolodzy wydobyli z ziemi szczątki czterech osób. Prace prowadzone są pod kierunkiem specjalistów z Żukowa. O licznych mogiłach na terenie całego powiatu informowali ich mieszkańcy.


O przynależności narodowej świadczą odnalezione przy szczątkach elementy wyposażenia. To przede wszystkim charakterystyczne guziki mundurowe i buty wojskowe. Bardzo dużą wiedzę na temat mogił mają lokalni mieszkańcy. To oni wskazywali archeologom ich lokalizację. Nie znaleziono natomiast żadnych dokumentów czy nieśmiertelników, które pozwoliłyby specjalistom na identyfikację personalną zakopanych szczątków.

 

ekshu1 1

Fot. Firma archeologiczna Detekt/Maciej Stromski


SZCZĄTKI ŻOŁNIERZY I KOBIETY

W sumie odkryto szczątki 4 osób: 3 niemieckich żołnierzy oraz jednej młodej kobiety, w wieku około 18-20 lat, również narodowości niemieckiej. Archeolodzy w dwóch przypadkach znają możliwe przyczyny ich zgonu.

- Odkryliśmy szczątki żołnierza, który miał silnie uszkodzoną twarzoczaszkę. Według relacji mieszkańców żołnierz był ranny i ewakuowało go 2 kolegów. Uszkodzenia twarzoczaszki wskazują na uderzenia tępymi przedmiotami. Domyślamy się, że historia mogła wyglądać tak, że został on pozostawiony przez swoich kolegów i znaleziony przez żołnierzy rosyjskich, a następnie dobity uderzeniami kolb karabinowych - mówi Maciej Stromski, archeolog z firmy Detekt, kierownik prac ekshumacyjnych.

Podczas odkopywania jednej z mogił, okazało się, że jest to nietypowy grób. Ciało pochowano w skrzyni wyściełanej materiałem i zakopano na znacznej głębokości, co wskazuje na to, że komuś zależało na starannym pochówku. Nie ustalono natomiast  okoliczności, które mogłyby wskazać na przyczyny takiego działania. Pozostałe mogiły były grobami płytkimi, wykonanymi na głębokość ok. 80-100 cm, co jest oczywiste w odniesieniu do pory roku, w której toczyły się walki w tym rejonie (zima-wczesna wiosna 1945 r.).

POLEGLI W TRAKCIE WALK?

Mogiły powstały w 1945 roku, w trakcie wycofywania się wojsk niemieckich z Chojnic w kierunku na Bytów. W tym rejonie nadal znajduje się przynajmniej kilkanaście miejsc pochówków poległych żołnierzy. Obecnie trwa uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń na ekshumację następnych 5 mogił.

ZOSTANĄ POCHOWANI NA CMENTARZU

Wydobyte szczątki zostaną pochowane na terenie Niemieckiego Cmentarza Wojennego w Glinnej w Zachodniopomorskiem.

PROŚBA O PRZEKAZYWANIE INFORMACJI

W przypadku, gdyby posiadali Państwo informacje o miejscach pochówku żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej lub niemieckich, cywilnych ofiar działań wojennych, prosimy o kontakt z p. Maciejem Stromskim, tel. 511 941 314 lub mail: biuro@detekt.com.pl


Paweł Drożdż/pOr