Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

piątek,

13 lipca 2018

17:55

Z Trójmiasta polecimy do Chin. Jest umowa o współpracy między Gdańskiem a Qingdao

Będzie połączenie lotnicze Gdańska z chińskim miastem Qingdao. W piątek w Gdańsku przedstawiciele obu miast podpisali umowę o współpracy gospodarczej i turystycznej. Jej efektem ma być między innymi współpraca w żegludze pasażerskiej oraz właśnie połączenie lotnicze.

- Połączenie lotnicze jest realne. Przedstawiciele z miasta Qingdao rozmawiali także z prezesem Tomaszem Kloskowskim z gdańskiego lotniska. Szczegóły mają zostać omówione we wrześniu. Jesteśmy także zainteresowani otworzeniem połączenia żeglugowego. Na spotkaniu obecnych było kilkanaście firm z Pomorza. Zależy im na znalezieniu partnerów na rynku chińskim. Na przykład przedsiębiorstwa z branży budowlanej z Chin, chcące startować w postępowaniach w Unii Europejskiej, bardzo często potrzebują konsorcjanta z Europy. Na współpracę mogą liczyć także firmy z branży elektronicznej i turystycznej - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

"WIELU TURYSTÓW BĘDZIE CHCIAŁO NAS ODWIEDZIĆ"

Na nowym połączeniu lotniczym zależy także przedstawicielom z Chin. - Z Qingdao wyjeżdża bardzo dużo wycieczek do krajów europejskich. Po podpisaniu porozumienia, jestem przekonany, że duża liczba turystów trafi także do Polski. Gdańsk jest niezwykle pięknym miastem i uważam, że bardzo wielu Chińczyków z całej prowincji Szantung będzie chciało je odwiedzić. Qingdao już dziś ma podpisane porozumienia o współpracy turystycznej z 23 krajami, a połączenia lotnicze z ponad 20 krajami - mówi Quanji Cai, wiceprezes Chińskiej Agencji Turystyki w Qingdao.

 

20180713 121226

Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz


- Nasze miasto rocznie odwiedza 88 milionów osób, z czego 1 400 000 to turyści zagraniczni. Zapewne część osób przyciąga do nas piwo Tsingtao, które pochodzi właśnie z naszego miasta i również eksportowane jest do Polski. Wierzę, że również wielu turystów z Gdańska będzie chciało nas odwiedzić - dodaje Quanji Cai.

Qingdao to miasto portowe we wschodnich Chinach, położone nad Morzem Żółtym.

Joanna Stankiewicz/mk