Wiadomości
Fot. Wojtek Jakubowski /KFP

czwartek,

12 lipca 2018

10:26

25 tysięcy turystów w punkcie Informacji Turystycznej w Gdańsku. O co pytają? Czasami trudno uwierzyć...

Informacja Turystyczna w Gdańsku w sezonie pracuje pełną parą. Punkt przy Długim Targu czy na lotnisku w miesiącu potrafi odwiedzić nawet 25 tysięcy osób. Zapytania turystów bywają... bardzo różne.
Szwedzi pytają o sklepy i SPA, Niemcy i Polacy o zabytki a Brytyjczycy o miejsca do imprezowania. Zapytania turystów są różne – tak jak różne są motywacje, dla których przyjeżdżają  do Gdańska. - To rodziny z dziećmi, pasjonaci historii, ale też osoby, które kompletnie nic nie wiedzą o naszym mieście. Zdarzają się też tacy, którzy przemierzają setki czy tysiące kilometrów, by spytać o jakiś szczegół związany z Gdańskiem czy o konkretne miejsce - mówi Bartłomiej Barski z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

LISTA PYTAŃ ABSURDALNYCH

Pracownicy Informacji Turystycznej mierzą się czasami z dość nietypowymi sytuacjami. - Co roku do listy pytań absurdalnych dopisujemy kolejne. Kiedyś turyści chcieli koniecznie dostać się do muzeum Neptuna, bo widząc fontannę przed Dworem Artusa połączyli sobie fakty i myśleli, że to budynek poświęcony tej właśnie postaci. Zdarzyło się też, że pewni miłośnicy siłowni chcieli w IT uzyskać informacje dotyczące zakupu konkretnego rodzaju środków na tężyznę fizyczną. Była też dość zabawna sytuacja z Rosjanami, którzy mając przy sobie, nie wiedząc skąd - mapę Łeby - nie dali sobie powiedzieć, że to inne miasto i że znajdują się na Długim Targu w Gdańsku. Takich sytuacji jest naprawdę sporo – przyznaje Bartłomiej Barski.

Zdarza się, że ludzie traktują Informację Turystyczną jak punkt informacji wszelakiej – chcą, by sprawdzić im termin wizyty u lekarza, zarejestrować do przychodni czy wskazać miejsce zakupu guzika do marynarki, który właśnie się oderwał.

NIE TYLKO INFORMACJE

Informacja Turystyczna w Gdańsku to nie tylko miejsce, gdzie turysta znajdzie pomoc dotyczącą wskazania jakiegoś miejsca czy wytłumaczenia trasy. W wybranych punktach można kupić oryginalne pamiątki – w tym gdańskie słodycze. Można też wypożyczyć wózek inwalidzki.

Stałe punkty Informacji Turystycznej Gdańskiej Organizacji Turystycznej znajdują się przy Długim Targu, na lotnisku i od niedawna w Galerii Handlowej Madison. Sezonowo punkty pojawiają się też na Wyspie Sobieszewskiej, w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym i na Westerplatte. Punkt IT prowadzony przez PTTK znajduje się przy ulicy Długiej, a ten pod skrzydłami PROT w Bramie Wyżynnej.
 
Aleksandra Nietopiel/mili