Wiadomości
Uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

środa,

11 lipca 2018

18:00

Rocznica rzezi wołyńskiej. W Gdańsku uczczono pamięć ofiar [ZDJĘCIA]

Złożeniem wieńca pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu rozpoczęły się w Gdańsku obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Polski. W uroczystościach brali udział również świadkowie tamtych wydarzeń.

Uroczystość złożenia kwiatów w Gdańsku odbyła się w obecności wojewody pomorskiego Dariusza Dreliha, prof. MIrosława Golona - dyrektora gdańskiego IPN oraz świadków tamtych wydarzeń.

"JESTEŚMY IM TO WINNI"

- Ukraina popełnia dziś ogromny błąd nie pozwalając nam na prace przy ekshumacjach, to jest barbarzyństwo - mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN. - Kilkadziesiąt tysięcy naszych bliskich pomordowanych za to, że byli Polakami, czeka, aż zostaną pochowani. Oni wołają z grobów, których nie ma, a my jesteśmy im to winni. Od ponad dwudziestu lat staramy się coś z tym zrobić. W części miejscowości już zaczęliśmy ekshumacje. Mam nadzieję, że za parę lat sytuacja na Ukrainie się zmieni i będziemy mogli budować kolejne miejsca pochówku. Tak wiele ich nie potrzeba – cztery tysiące miejsc z dołami śmierci i od tej strony ta sprawa zostanie zamknięta - mówił.

W ciągu dnia w gdańskim oddziale IPN odbyły się prelekcje oraz spotkania z żyjącymi świadkami wydarzeń na Wołyniu. Uroczystości zakończy projekcja filmu dokumentalnego "Wołyń w pożodze".

 

Jacek Klejment


Zobacz Galerię